Ana içeriğe atla

İklim Forumunda ÇEKÜL Oturumu

11.11.2015

İklim değişikliğine karşı ortak mücadeleyi örgütlemek için gerçekleştirilecek İklim Forumunda iklim değişikliğinin bütün boyutlarını konuşmak için, 59 oturumda Türkiye’den ve dünyadan 150’nin üzerinde konuşmacı 12­-13 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesinde olacak.

ÇEKÜL Vakfı olarak İklim Forumunda biz de özel bir oturum düzenledik ve iklim krizi karşısında kentlerin neler yapabileceğini konuşuyoruz.

Konuşmacılar:

Rob Hopkins/ Transition Network: 21 Geçiş Hikayesi (Skype)

Doina Petrescu / atelier d’architecture autogeree: R-URBAN Projesi - dayanıklı mahalleleri nasıl oluştururuz (Skype)

Alp Arısoy / ÇEKÜL Vakfı: Anadolu’daki sorun ve fırsatlar

Evrim Faydalı / EG Mimarlık: Gaziantep ekolojik yaklaşımlı planlama deneyimi

Oturumda çift yönlü çeviri olacaktır.

Moderatör:

Ayşe Ceren Sarı / ÇEKÜL Vakfı

 

Rob Hopkins / Transition Network

Rob Hopkins konuşmasında Paris İklim Görüşmeleri (COP21) öncesi Geçiş Kentleri Ağı (Transition Network) tarafından oluşturulan ve yayınlanma aşamasında olan “21 Geçiş Hikayesi”nden seçkiler paylaşacak. Geçiş Kentleri Ağı, merkezine iklim değişikliği, petrol tepe noktası, finansal istikrarsızlık, gıda güvenliği ve yoksulluk gibi toplumumuzu çevreleyen krizleri alarak kentsel dayanıklılığı hedefleyen Geçiş Kentleri Modeli’ne ulaşmayı amaçlıyor. Stratejileri topluluklar tarafından oluşturuluyor, hikaye anlatıcılığı ve öngörünün gücüne inanıyor. Ağ, şu anda 50'den fazla ülkede  bulunan ve sayısı binleri bulan Geçiş Kentleri Girişimleri'ni COP21'de anlatılmasını istedikleri projeleri paylaşmaya davet etti. Ellerine birçok hikaye ulaştı. Son çalışma, 15 ülkeden 39 Geçiş Kenti Girişimi'nin işlerini temsil ediyor.    


Doina Petrescu / atelier d’architecture autogeree/ R-URBAN Projesi

R-Urban Projesi, atelier d’architecture autogérée (aaa) tarafından başlatıldı ve dayanıklı kentsel yenilenme için tabandan bir çerçeve sunuyor. aaa, “kent taktikleri” ile hareket eden, kentlileri kullanılmayan kent alanlarının özyönetimi konusunda teşvik eden, kolektif projelerde yer alan ve dayanıklı kent girişimlerinde bulunan bir kolektif. 2012 yılında Sürdürülebilir Tasarım için Zumthobel Ödülü, 2010 yılı Kentsel Kamusal Alan Avrupa Ödülü ve 2010 yılı Paris Metropolü Çağdaş Mimari Büyük Kamu Ödülü'ne layık görüldü. Sunum, Paris yakınlarındaki 84,000 nüfuslu Colombes banliyösünde R-Urban stratejisini uygulamaya çalışırken ortaya çıkan sorulara değiniyor. Strateji, kentsel dayanıklılığın beraber üretilmesi için var olan olanakları, banliyö sakinleri tarafından yönetilen, yerel ekolojik döngüler ve eko-sivil pratikler oluşturan bir tesisler ağı ile keşfediyor.

Alp Arısoy / ÇEKÜL Vakfı

ÇEKÜL Türkiye’deki doğal, tarihsel ve kültürel varlıkları korumak amacıyla 1990 yılında vakıf statüsünde kuruldu. Kuruluşundan itibaren doğa-kültür-insan arasındaki yaşamsal uyumun savunucusu olarak, “Doğa ve Kültürle Varız” sloganıyla yaşama geçirdiği proje ve programlarla, en küçük yerleşmeden ülke bütüne açılan bir yaklaşımı benimsedi. Doğal ve kültürel dokunun korunarak geleceğe aktarılması amacıyla, koruma amaçlı kent planları hazırlanmasını, kentlerin eski mahallelerinde sağlıklaştırma çalışmaları, geleneksel evlerde cephe düzenlemesi yapılmasını, tarihi yapıların, çarşıların onarılmasını, kent meydanlarının yeniden düzenlenmesini sağlıyor. Sunum, ÇEKÜL Kent Çalışmaları Birimi tarafından yürütülen çalışmalarda Anadolu'da karşılaşılan mahalle ve köy ölçeğindeki sivil örgütlenme çalışmalarının sorunlarına ve dayanıklı, kendine yeten kent vizyonu doğrultusunda Anadolu'daki sorunlar ve fırsatlara dair deneyim paylaşımını hedefliyor.

Evrim Faydalı / EG Mimarlık

Sunum, katılımcılarla ekolojik olarak küresel çerçevede geldiğimiz durum, ekolojik yaklaşımlı planlama örneği Gaziantep ve uygulamada karşılaşılan sorunları paylaşmayı amaçlamaktadır.

 

KİMDİR?

Rob Hopkins: Transition Network

Rob Hopkins Geçiş Kenti Totnes (Transition Town Totnes) ve Geçiş Kentleri Ağı (Transition Network) ortak kurucularından. Blog yazarı, “The Power of Just Doing Stuff” kitabının yazarı ve @robintransition twitter adresini kullanıyor. Daha önce “Geçiş Kentleri El Kitabı” (The Transition Handbook) ve “Geçiş Kentleri'ne Eşlik Etmek” (The Transition Companion) kitaplarını yazdı. Yakın zaman önce Plymouth Üniversitesi tarafından Doktora derecesi ve West of England Üniversitesi tarafından fahri doktorluk ile ödüllendirildi. 2012 senesinde Independent gazetesinin “en iyi 100 çevreci”lerinden ve “Birleşik Krallık'ın 50 Yeni Radikal”lerinden biri olarak gösterildi. Bir Ashoka Fellow'u, bahçecilik düşkünü, Totnes'de yer alan New Lion Biracısı'nın kurucularından biri ve tutkulu bir topluluk projesi olan Atmos Totnes'in yöneticisi.

Doina Petrescu: atelier d’architecture autogeree/ R-URBAN Projesi

Doina Petrescu Sheffield Universitesi'nde Mimarlık ve Tasarım Aktivizmi profesörü. Constantin Petcou ile beraber çağdaş şehirde sosyo-politik pratikler üzerine keşif, eylem ve araştırmalar gerçekleştiren “atelier d’architecture autogérée (aaa)” kolektifinin kurucularından biri. Diona ayrıca “Pratikleri Değiştirmek: Feminist Politika ve Mekanın Şiirselliği” (Altering Practices: Feminist Politics and Poetics of Space) kitabının (2007) editörü ve Mimarlık ve Katılım (Architecture and Participation) (2005), Kentsel Eylem (Urban Act) (2007), Faillik: Belirsiz Mimarilerle Çalışmak (Agency: Working with Uncertain Architectures) (2009), Öte-Yerel-Eylem: İçeride ve Ötesinde Kültürel Pratikler (Trans-Local-Act: Cultural Practices Within and Across) ve Mimarinin Toplumsal (Yeniden) Üretimi (The Social (re) Production of Architecture) (2016) kitaplarının editörlerinden.

Alp Arısoy: ÇEKÜL Vakfı

MSGSÜ Mimarlık Bölümü’nde mimarlık, Milano Teknik Üniversitesi’nde kent peyzajı eğitimini tamamladı. Özel sektörde stratejik planlama ve kentsel tasarım konularında çalıştı. Halen ÇEKÜL Vakfı’nın Kent Çalışmaları Biriminin koordinatörlüğünü yapmaktadır. Vakfın Anadolu kentlerindeki mahalle odaklı katılım çalışmalarını ve canlandırma projelerini yürütmektedir. ÇEKÜL Akademi’de tarihi kent dokusu ile ilgili eğitimler vermektedir.

Evrim Faydalı: EG Mimarlık

Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu. EG Mimarlık Ekolojik Planlama ve Kırsal Kalkınma Stratejileri Birimi’nde Proje Koordinatörü olarak çalışıyor.

 

Facebook etkinlik sayfasından güncellemeleri takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/events/553351948162863/

Tüm Haberler