Hemşin havasına ziyaret | ÇEKÜL

Hemşin havasına ziyaret

28.10.2013

Bereketli Kaçkar Dağları ve yaylalarla çevrili Hemşin’deydik.  Bu doğal zenginlikle şekillenen somut ve somut olmayan kültürel mirası inceledik. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve beraberindeki heyet, aynı zamanda TKB Danışma Kurulu üyesi olan Rize Valisi Nurullah Çakır’ın misafiriydi. Hemşin Kaymakamı Hamza Türkmen ve Hemşin Belediye Başkanı Halim Bekar da inceleme gezisini takip etti.  

   

Ekibin ilk durağı, Pazar ilçesi Hemşin yolu üzerinde bulunan, 1946 yılında meydana gelen deprem sonucu 3 gözü tamamen yıkılan ve Karayolları Genel Müdürlüğünce restorasyonu tamamlanmakta olan Dört Gözlü Kemer Köprü’sü (Koca Köprü) oldu.

Kırsal mimarinin önemli örneklerinin hala ayakta olduğu Bilen köyündeki,  İl Özel İdaresi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen tarihi ahşap caminin restorasyonu yerinde incelendi. 100 yaşındaki Fatma Doruk’a ait köy konağı ziyaret edildi; yapının tarihçesiyle ve köyün yaşam kültürüyle ilgili sohbet edildi. Ayrıca serenderler ve diğer yapılar incelendi. Bilen köyündeki çalışmaların ÇEKÜL’ün Köyler Yaşamalıdır projesi kapsamında değerlendirilmesi planlanıyor.