HAYAT AĞACI’NIN YENİ SAYISI ÇIKTI | ÇEKÜL

HAYAT AĞACI’NIN YENİ SAYISI ÇIKTI

11.07.2007

Sivas Hizmet Vakfı tarafından üç ayda bir yayımlanan kültür-sanat dergisi Hayat Ağacı’nın sekizinci sayısı çıktı. Dergide kentin tarihine, kültürüne, edebiyatına ve insanına dair konular ele alınıyor. Derginin bu sayısındaki kapak konusu, Erzurum-Sivas-Kayseri Hattında Hayat Ağacı”. Müjgân Üçer’in kaleme aldığı yazıda, Anadolu Selçukluları’nın dini ve sivil mimaride sadece süsleme unsuru olmayıp, sembolik anlam da taşıyan “hayat ağacı” motifini büyük bir tutku ile kullandıklarına değiniyor. “Evrenin direği, barışın, bereketin, bilimin, hikmetin, kudretin ve sonsuzluğun sembolü gibi soyut kavramlar yüklenmiş olan hayat ağacı, devletin koruyucu gücünü sembolize etmesiyle devlet ağacı olarak da nitelendirilmekte; kutsal ağaç, altın ağaç, cennet ağacı gibi adlar da almaktadır.”

Denemeleriyle tanınan Berat Demirci, bu sayıda “Oynum Yok” başlıklı konuyu okuyucularla paylaşıyor. “Oyuna, elimizde olmayan bir sebeple ara verdiğimizde iki elimizi kenetler, “oynum yok!”derdik. Annemiz, hadi evladım bakkaldan bir ekmek getir, diye seslenmiştir mesela. Tam da oyunun ortasında… Büyüklerin densizliği mi biter?”

Hayat Ağacı’nın bu ayki sayısında yer alan diğer konu başlıkları ise şöyle: Sivas Posta Tarihinden Yankılar, Mengücek Kenti Divriği, Sivas’ın Muhsin Ertuğrul’u Hilmi Atacan, Memleketin Yerli Direklerinden Sarıönder’i Kaybettik, Yener Okatan’ın Müzik Dağarından, Er Mektubu Geç Gider, İş Dünyasından Sanata Uzanan El Ali Kılıçdemir, Seyyahların Gözüyle Sivas, Demir Tavında Dövülür, Sivaslı Aziz Vlas, Kültürel Dokuyu Yaşatmak…