Ana içeriğe atla

Hattuşa kültür havzasında alternatif turizm planlaması

15.07.2014

Boğazkale ilçe merkezi ve 5 kilometrelik çevresi “Hattuşa Kültür Havzası” olarak tanımlanıyor. Hitit Dönemi, öncesi ve sonrası yerleşmelerinin yoğun olarak bulunduğu havzada Boğazkale Belediyesi’nin hedefleri arasında alternatif turizm alanlarının açılması yer alıyor.

2010 yılında hazırlanan koruma amaçlı imar planının, havzaya bütüncül bakış getirmediğini tespit eden Boğazkale Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu ve beraberindeki heyet ÇEKÜL Evine gelerek Prof. Dr. Metin Sözen ile sorunlarını ve projelerini paylaştı.

Öncelikli hedefin havzada bütüncül korunma olduğuna dikkat çekilen toplantıda, turizmin gelişmesi için altyapı çalışmalarının başlandığı vurgulandı. Konaklama ve dinlenme mekanlarının yapılması, arkeopark alanının düzenlenmesi, yöreye özgü el sanatlarının geliştirilmesi belediyenin yapmayı planladığı çalışmalar arasında yer alıyor.

Prof. Dr. Metin Sözen, öncelikle kent merkezinde halkın kullanacağı sosyal alanların iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, konut sorununa çözüm üretilmesi için planlanan toplu konut evlerinin konumu ve mimarisinin dokuyu zedelemeyecek şekilde planlanması gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca, arkeolojik alanda ve kent merkezinde işaret levhalarının düzenlenmesi, Hitit Araştırmaları Merkezinin geliştirilmesi ve daha çok insanın bilgiye ulaşmasının sağlanması, Hattuşa Kültür Havzasının envanterinin hazırlanması ve tüm bu sürecin uzmanlarla birlikte, bilimsel veriler ışığında planlanması gerektiği Metin Sözen’in Boğazkale’nin yerel yöneticilerine verdiği mesajlar arasındaydı.

Boğazkale’nin Hitit coğrafyasındaki en önemli merkezlerden biri olduğu vurgulan Sözen, arkeolojik alan ve kent dokusunun mutlaka bütüncül ele alınması gerektiğini, kontrolsüz kültür turizminden bölgenin olumsuz etkilenmemesi için yerel yöneticilerin planlı bir şekilde hareket etmesi gerektiğini söyledi; varolan dışarı göç sorununun ancak bu şekilde önlenebileceğini, yerelde yapılacak bilinçlendirme çalışmalarıyla halkın mutlaka sürece dahil edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Geçtiğimiz yıllarda Çorum Valiliği tarafından yayımlanan ve geniş bir kitleye dağıtımı yapılan Hitit Yürüyüş Parkurları, Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu ile Çorum Mutfağına Güzelleme kitaplarıyla, havza ölçeğinde kültür turizmi bir ivme kazanmıştı.

Tüm Haberler