Ana içeriğe atla

HARPUT KALESİ£NDE KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

14.08.2007

Elazığ£ın en eski tarihi ve turistik yerleşim merkezi olan Harput Kale içinde (Süt Kalesi) üçüncü dönem kazı çalışmalarına yeniden başlandı.
 
Kazı çalışmaları ile özellikle Osmanlı dönemine ait yerleşkelerin ortaya çıkarılması hedeflenirken, gün yüzüne çıkarılan yapıların restorasyonu ve sokak dokuları belirlenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı£nın izniyle, Elazığ Valiliği£nin öncülüğünde yapılan kazı çalışmaları Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi£nden emekli Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin ile eşi Prof. Dr. Nejla Sevin ve Fırat Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Beşir Aşan başkanlıklarında yürütülüyor. Elazığ Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğü adına yapılan kazı çalışmaları Türkiye£nin önde gelen üniversitelerinden arkeolog ve sanat tarihi uzmanları ile öğrencilerin yanı sıra kırk kişilik bir ekiple sürdürülüyor.

Kazı çalışmalarının bilimsel sorumlusu emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Veli Sevin, Ağustos başında başlayan kazıları bu yıl daha uzun süre devam ettireceklerini belirtti. 15 Eylül£e kadar sürecek kazıların son beş yüz yıllık Osmanlı döneminin yaşandığı yerleşkelere sahne olduğunu belirten Prof. Dr. Sevin, Kale içindeki Osmanlı yerleşkeleri 1850 yılından itibaren boşalmaya başlamış. Bizim amacımız yüz elli yıl önce terk edilen ancak Osmanlı karakterini aynen taşıyan dokuyu ortaya çıkararak restorasyonla gelecek nesillere aktarmaktır. dedi.

Yapılan kazı çalışmalarında önemli tarihi dokuya rastladıklarını vurgulayan Sevin, Bu güne kadar iki katlı iki ev ile bir kalaycı dükkânı ve Anadolu£nun en eski camiini yani 11. yüzyıl Artuklu dönemine ait sekiz yüz yıllık bir camiyi ortaya çıkardık. Bu cami başta olmak üzere tarihi bulguların restorasyonu içinde bu yıl çalışmalarımızı hızlandıracağız, şeklinde konuştu.

Bunun yanında Harput kalesinde bir darphanenin bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sevin, Burada bir darphane olduğunu anlıyoruz. Yavuz Sultan Selim zamanında kurulduğunu tahmin ettiğimiz darphanede basılan bakır sikkeler bulduk. Şimdi yapacağımız kazılarla bu darphanenin yerini tespit etmeye çalışıyoruz, diye konuştu.

Yaptıkları çalışmalarda özellikle yerleşkeler üzerine yoğunlaştıklarını ifade eden Prof. Dr. Sevin, şunları söyledi: Kazı çalışmalarında özellikle evlerin yapısı ve mimari dokuları, yapılışı ve kullanılan malzemeler, bunların geleneksel Elazığ mimarisi ile örtüşmesi gibi konuları araştırmaktayız. Kazılarda son yüz elli yıllık Osmanlı yaşantısına ait önemli verilere ulaştık. Bu yılki kazı çalışmalarımızda ise Osmanlı dönemine ait sokak dokularını ortaya çıkarmak üzere çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.
 
Tuna Alatürk
 
14 Ağustos 2007, Salı
 

Tüm Haberler