HARPUT KALESİ'NDEKİ KAZILARDA ÖNEMLİ ESERLERE ULAŞILDI | ÇEKÜL

HARPUT KALESİ'NDEKİ KAZILARDA ÖNEMLİ ESERLERE ULAŞILDI

19.10.2007

Elazığ'ın Harput İlçesi'ndeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı. Vali Muammer Muşmal, kazılarda 1100'lü yıllara ait üzerinde Yunanca yazılar bulunan Danişment Beyliği Dönemi'ne ait sikkeler ile 15-20 haneli Osmanlı Mahallesi'nin ortaya çıkartıldığını söyledi.

Prof. Dr. Veli Sevin, Prof. Dr. Necla Arslan Sevin ile Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beşir Aşan yönetimindeki heyet tarafından gerçekleştirilen Harput Kalesi'ndeki Osmanlı mahallesi'ni de kapsayan kazı çalışmaları sona erdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Vali Muammer Muşmal, kazılarda Harput'ta bulunan darphanede basılmış Danişment Beyliği dönemine ait gümüş ve bakır sikkeler ile çok sayıda ev eşyası, 15-20 haneli bir sokak ve bir caminin tamamen ortaya çıkarıldığını söyledi. Vali Muşmal, Harput Kalesi'ndeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümü, 2 aylık bir süreç içinde yapıldı. 120 bin YTL ödenekle yapılan kazıların bu yılki bölümünde de gerçekten çok önemli bulgulara ulaşıldı. Kale içinde bulunan Osmanlı mahallesini tamamen ortaya çıkardık. Bu mahallede bulunan 15-20 ev ile caminin restorasyonunun yapılması için proje hazırlıyoruz. Bu mahallenin restorasyonunu tamamlayıp turizme açmayı planlıyoruz. Yapılan kazılar sonucunda Harput Kalesi'nin 19. yüzyılın başına kadar kullanıldığını tespit ettik. Kazıda ortaya çıkarılan bir kalaycı dükkanının 1907 yılına kadar kullanıldığı tespit edildi. Ortaya çıkarılan caminin alt katmanlarında M.Ö 800-900'lü yılların izleri olan Urartu dönemine ait kültür katmanları izlerine rastlandı. Yine bu yıl yapılan çalışmalar sonucunda 10 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde bir kemer ortaya çıkarıldı. 250 metrekareyi aşan bir evin avlusunda kürsübaşı ile bir mutfak bulundu. Bu Harput kültürü açısından büyük önem taşıyor. Kazılarda bu yıl çanak çömlek, boncuk, bakır ve gümüş sikkeler, tunç ev eşyaları, cam kaplar gibi geçmişte kullanılan araç gereçler bulundu dedi.

Harput Kalesi'ndeki kazıların tarihin aydınlatılması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Vali Muşmal, Çünkü kazdıkça tarih ve kültür izlerine ulaşılıyor. Önümüzdeki yıl da bu çalışmaları devam ettireceğiz diye konuştu.