Ana içeriğe atla
Halep Projesine İtalya’dan Ödül

Halep Projesine İtalya’dan Ödül

02.03.2022

ÇEKÜL VAKFI Suriye temsilcisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Mahmut Zeynel Abidin’in yürütücülüğünü yaptığı “Halep: Dün, Bugün ve Yarın” projesi, İtalya'da "Fondazione Santagata" mansiyon ödülü kazandı. Bilimsel Komite, Roma’daki Klasik Sanat Müzesi ve Sapienza Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen yarışmanın ödül gerekçesinde projenin, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine güçlü bir şekilde odaklandığına vurgu yaptı. Yıldız Teknik Üniversitesi Tarihi Mirası Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezin katkılarıyla sürdürülen projede 26 mimarlık öğrencisi ve 6 Suriyeli mimar görev aldı.

Halep Kenti ve Geleneksel Evleri Kitabı Yayımlandı

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Halep’in geleneksel evleriyle ilgili sınırlı sayıda olan kaynaklarına bir yenisi eklendi. Zeynel Abidin, Halep üzerine sürdürdüğü çalışmalarını Halep Kenti ve Geleneksel Evleri başlıklı kitapta biraraya getirdi. Ayrıntılı içeriğiyle öne çıkan kitap, Osmanlı Döneminde inşa edilen geleneksel Halep evlerinin karakteristiğini ele alıyor. Kitapta, Türk evlerinin Halep evleriyle ilişkisi inceleniyor; Halep geleneksel ev mimarisinin, Anadolu konut mimarisinin devamı olup olmadığı araştırılıyor. Özellikle Gaziantep-Hatay kentleri ile karşılaştırmaların yer aldığı çalışma, aynı zamanda bugüne dek Halep'in geleneksel evleriyle ilgili yapılmış fakat gün yüzüne çıkmamış çalışmaları da biraraya getiriyor. Envanter niteliğiyle de dikkat çeken kitapta yapı türleri, konut planları, cephe düzeni, taşıyıcı sistemi, mimari işçilik ve süsleme tipolojisi ele alınırken kent dokusunun karakteristiği de tarihi ve sosyolojik bağlamında inceleniyor. TİKA (T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı) desteğiyle yayımlanan çalışma Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak basıldı.

Bugüne dek Halep’te bulunan 50 tarihi eserin mimari çizimi, hasar tespiti ve tarihsel süreciyle belgelenmesini sağlayan Zeynel Abidin, aynı zamanda eserlerin tamamının savaş öncesi ve savaş sonrası fotoğraflarla kayıt altına aldı ve kitabında yayınladı. Suriye’de 2011 yılından itibaren terör ve afet riski altında bulunan, hasar gören kültürel, tarihi mirasla ilgili konferanslar veren Abidin, ulusal ve uluslararası kamuoyu yaratmak için çalışmalarına devam ediyor.

Tüm Haberler