Gençlik Birimi Üyemizden Gezi Notları | ÇEKÜL

Gençlik Birimi Üyemizden Gezi Notları

26.11.2010

ÇEKÜL Gençlik Birimi'nin Gaziantep'deki üyesi Kerem Okuducu, Anadolu gezi notlarını kaleme aldı; gördüklerini, hissettiklerini bizimle paylaştı. Kerem Okuducu'nun fotoğraflarıyla birlikte, Kayseri, Ilgaz Dağları, Kastamonu, Cide, Amasra, Safranbolu ve Bolu...  

'2010 yılı ailemizin tatil programını planlarken yurtdışı gezi programlarını da düşünüyorduk. Bunların içinden Prag ve Budapeşte turları cazip gelmişti. Ancak öncelikle ülkemizde görmediğimiz ve görülmesi gereken yerler olduğunu düşünerek programımızı yurtiçi gezisi olarak değiştirdik.

Tarih kültür ve doğayı iç içe yaşamak için tatilimizi Kayseri, Çankırı, Ilgaz Dağları, Kastamonu, Cide, Amasra, Safranbolu ve Bolu olarak belirledik. Bir haftalık tatil sürecimizde çok yoğun ancak fazlasıyla eğlenceli ve güzel günler geçirdik.

Bu gezi sırasında unutamayacağımız birçok güzel anımız oldu. Örneğin Ilgaz Dağlarındaki Kırkpınar Yaylasında tanışmış olduğumuz aile ve aile büyüğü Türciye nine bize Anadolu kültürünün en güzel özelliği olan misafirperverliğini göstererek yaşamım boyunca unutamayacağım bir anı olarak hafızama yer etti. Kurmuş oldukları sofrayı bizlerle paylaşarak biz yemeden kendileri yemediler ve bize, “Siz doyarsanız biz de doyarız” dediler. Bu olay beni gerçekten çok etkiledi. Yurdumun bu güzel insanlarından ayrılırken çok üzgündüm.

Kastamonu’da, tarihi Kastamonu evleri, konakları, çarşısıyla gerçekten görülmeye değer bir şehir gördüm. Kastamonu’dan yola çıkarken Cide ve Amasra’da bizi harika bir doğanın beklediğini henüz bilmiyordum.

Daha sonra hep merak ettiğim ancak ilk defa gördüğüm Safranbolu’nun tarihi ve kültürel yapısı beni  büyüledi. Burada tanıştığımız Ali Baba, çarşı hakkında bilgi verirken Safranbolu’nun bu hale gelmesinin Prof. Dr. Metin Sözen ve ÇEKÜL sayesinde olduğunu söylemesi genç bir  ÇEKÜL’lü olarak beni çok mutlu etti. Bolu ve Yedigöller’deki gördüğüm muhteşem tabiat ve doğa, yurdumun ne kadar güzel yerlere sahip olduğunu bana bir kere daha hatırlattı.

Sonuç olarak 'Doğa ve Kültür ile Varız' sloganıyla ülkemizin tamamında çalışmalar yapan ÇEKÜL ailesinin üyesi olmanın haklı gururunu yaşıyorum.'