Ana içeriğe atla

GAZİANTEP’TE “KÜLTÜR ELÇİLERİ” HEYECANI

04.04.2008

Kentlerdeki Kültür Elçileri her geçen gün artmaya devam ederken, Gaziantep’te de geçtiğimiz hafta “Kültür Elçileri” heyecanı yaşandı. “Kentler Çocuklarındır” 2008 Kültürel Eğitim Programı 6. eğitim uygulaması Gaziantep’te başarıyla tamamlandı. Eğitim, 27–30 Mart 2008 tarihinde ÇEKÜL Gaziantep Temsilciliği, Gaziantep Mimarlar Odası ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Eğitim, Arkeolog Ahmet Ertürk’ün arkeolojik kazı ve bulgular hakkında bilgi veren sunumuyla başladı. Sunumun ardından, Zeugma Müzesi’nde, “Zeugma Belgeseli”ni izleyen çocuklar,  mozaik okuluna giderek uygulamalı mozaik yapma şansını yakaladı.

Eğitimin ikinci günü, “Medeniyet Yuları” isimli bir etkinlikle başladı. Eğitime aktif katılım sağlanarak öğrenmeyi arttırmayı hedefleyen etkinliğin ardından, “Coğrafya ve Doğal Yaşam” konusuna Tarih Öğretmeni Melek Yeşiloğlu öğrencilere bilgi verdi. Sunumun ardından hayvanat bahçesine bir gezi düzenlendi. “Yaşam ve Yemek Kültürü” hakkında ise Gaziantep’li Gurme Ragıp Güzelbey bilgi verdi ve çocuklarla birlikte irmik helvası yaptı.. Aynı gün Büyükşehir Belediyesi fidanlığına giden çocuklara, fidan hediye edildi.

Kentin mimari özellikleri ise eğitimin son günü ÇEKÜL Vakfı Temsilcisi Mimar Zafer Okuducu tarafından anlatıldı. Okuducu ve öğrenciler, sunumun ardından etnografya müzesini, kentin önemli sokaklarını, evlerini, Gaziantep kalesi ve çevresi gezdi.

Gaziantep Kültür Elçileri sertifika töreninin, 22 Nisan 2008 tarihinde ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in katılımıyla yapılması planlanıyor.

Tüm Haberler