Gaziantep Çalışıyor | ÇEKÜL

Gaziantep Çalışıyor

22.07.2010

Geçen yıllara kadar adını baklavasıyla duyuran Gaziantep, “Kültür Yolu Projesi”yle hem geleneksel ve tarihi mimari dokusunu korumaya başladı, hem de açtığı müzeler, sosyal merkezler ve kültür evleriyle sosyal yaşamını hareketlendirdi. Beş yıl içinde Gaziantep baklava şehrinden, kültür kentine dönüştü. ÇEKÜL Vakfı’nın danışmanlığında yapılan “Kültür Yolu Projesi” büyük ölçüde tamamlandı; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve KUDEB çalışanları ise hız kesmeden değişimi devam ettiriyor.

40 Antep evi daha onarılıyor…
Tarihi Bey Mahallesindeki değişimin ardından, Gaziantep’in eski mahallelerinden olan Bostancı, Şekeroğlu, Türktepe, Alaybey, Kepenek, Suyabatmaz, Kozluca, Boyacı, Karagöz, Cabi, Yaprak, Tepebaşı ve Kozanlı mahallelerinde tespit edilen, tescilli-tescilsiz 40 evin onarım çalışmaları da yakında başlayacak. 205 kişinin yaşadığı evlerin çatıları onarılacak, duvarları sağlamlaştırılacak; böylece, oturulması güvenli olmadığı halde ekonomik koşullar nedeniyle evlerini terk etmeyen Antepliler, sağlıklı ve güvenli tarihi yapılarda oturmaya başlayacak.

Bey Mahallesine Atatürk Müzesi…
1933 yılında Antep’i ziyaret eden Atatürk’e fahri hemşerilik beratı verilmiş ve Gazinatep Bey Mahallesi nüfusuna kaydedilmişti. Antepliler şimdi vefa borçlarını ödemek için, Bey Mahallesindeki bir Antep evini “Atatürk Müzesi” olarak restore ediyor. Sani Konukoğlu tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanan evin bir yıl içinde restore edilip açılması planlanıyor.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan müzede, Atatürk Araştırma Kitaplığı, çalışma odası, sergi salonları, Atatürk’ün hayatının anlatıldığı sinevizyon odası, Atatürk’le ilgili sergi alanları ve hediyelik eşya satış ünitesinin yapılmasını planladıklarını söyledi.

Çamurcu ve Dereboyu sokakları özgün kimliğine kavuşacak…

Kale ve çevresinden başlayan “Kültür Yolu”nu, ana arterlere bağlayan Çamurcu ve Dereboyu sokaklarının, “Sokak Sağlıklaştırma Projesi” hazırlandı. Kültürel dokunun içinde kalan ve toplam 450 metre uzunluğundaki bu iki sokakta yine keymıh taşından yapılmış tescilli-tescilsiz pek çok ev bulunuyor. Binaların çehresi değişirken, altı yapı çalışmaları bitirilecek, asfalt olan sokaklara geleneksel bazalt taşı döşenecek.

Hıdır Sokak, Eyüboğlu Sokak ve Eblehan Caddesi de Bey Mahallesine uyum sağlayacak…
Modern kent merkezi içinde kalan tarihi ve kültürel mekânların korunması için çalışan Gazinantep, Mehmet Tevfik Uygunlar Sokak, Abdullah Edip Sokak, Eyüboğlu Cami Ara Sokak, Eyüboğlu Sokak, Eblehan Caddesi, Prof. Dr. Metin Sözen Sokak, Turfan Hamamı Caddesi, Bay Sokak ve Ali Özaldan sokaklarının da “Sokak Sağlıklaştırma Projesi”ni hazırladı. Bugüne kadar hazırladığı tüm projeleri, mahalle sakinleriyle paylaşan Büyükşehir Belediyesi, sivil katılımı sağlayarak yoluna devam ediyor. Sağlıklaştırma kapsamında, elektrik ve telefon hatları da yeraltına alınıyor. Böylece, sokaklardaki görüntü kirliliği önleniyor.    

İsveç’in Karlstad kenti ile kooperatif projesi… 
Uluslararası boyutta da farklı ülkelerle işbirliği yapan Gazinatep, İsveç’in Karlstad kenti ile Bey Mahallesi sakinlerinin kooperatif kurması için bir araya geldi. “Kullanarak koruma” kültürünü yaymak isteyen Gaziantep, mahallenin “üreten” bir alana dönüşmesi, ekonomik nedenlerden dolayı zorunlu göçün yaşanmaması ve mahallenin yaşamaya devam etmesi için bu projeyi yürütüyor. Karlstad’ta başarıyla uygulanan kooperatif modelinin, Bey Mahallesinde de uygulanması için, mahalle sakinlerine önce çeşitli eğitimler verilecek; atölye çalışmalarıyla farklı iş fikirlerinin geliştirilmesi sağlanacak.

Metin Sözen Eğitim ve Kültür Evi açılmak üzere…
Bey Mahallesinde 1892 tarihinde inşa edilmiş bir ev Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in adının verildiği evin, eğitim ve kültür merkezi olarak hizmet vermesi amaçlanıyor. Tek avlulu, tek ocaklı, altında mağarası olan tarihi yapının restorasyon çalışmaları tamamlandı; birkaç yıl önce kaderine terk edilmiş bu Antep evi, iç tefrişinin de yapılmasının ardından havza ve bölge ölçeğinde pek çok eğitimin verildiği bir merkez haline gelecek.