Ana içeriğe atla

Filizi Köşk'te 'Mimarlık Mirası ve Koruma Politikaları' Konuşuldu

21.04.2010

Filizi Köşk, İstanbul’da korunamadıkları için sayıları her geçen gün azalan köşklerden ayakta kalmayı başaranlar arasında yer alıyor. Prof. Dr. Metin Sözen’in desteğiyle 1991 yılında restore edilerek ayakta kalması sağlanan köşk, Türk Parlamenterler Birliği İstanbul Şubesi tarafından sosyal ve kültürel etkinlikler için kullanılıyor. 

 

’83 ve ’85 yıllarında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı yapan Necmettin Karaduman’ın başkanlığını yürüttüğü Türk Parlamenterler Birliği İstanbul Şubesi, Filizi Köşk’te konusunda uzman isimleri ağırlayarak, her ay konferanslar düzenliyor.

“Mimarlık Mirası ve Koruma Politikaları” başlıklı konuşmasıyla ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise konferansların Nisan ayı konuğu oldu. ’79- ’88 yılları arasında İstanbul Valisi olan Nevzat Ayaz’ın da katıldığı konferansı, çok sayıda eski parlamenter izledi.   

En büyük koruma hareketinin sarayların restore edilerek hizmete açılmasıyla İstanbul’da başladığını söyleyen Metin Sözen, ÇEKÜL’ün doğa-kültür-eğitim-tanıtım-örgütlenme ana başlıklarıyla, Anadolu’da koruma hareketinin hızla yayılması için yirmi yıldır çalıştığını vurguladı. Konuşmasında, dünyadan örneklerle koruma tarihini anlatan Sözen, İstanbul’daki koruma hareketinin ancak siyaset üstü bir bakış açısıyla doğru yürüyebileceğini belirtti. On yıl önce ÇEKÜL Vakfı’nın öncülüğünde Tarihi Kentler Birliği’nin kurulmasıyla, yerel yönetici kadroları ve teknik ekiplerinin restorasyon çalışmalarını arttırdığını sözlerine ekledi. Konferans soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Tüm Haberler