Ana içeriğe atla

“Ex.change: İstanbul-Marsilya” kitabı

29.09.2011

ÇEKÜL, 20 yıllık birikim ve tecrübesiyle, “endüstri mirası”nın korunarak yaşatılması ve kent yaşamına katılması için bilinç ve duyarlılık yaratmak amacıyla İstanbul-Marsilya: Endüstri mirasını görünür ve anlaşılır kılmak” başlıklı bir proje geliştirdi.

Proje kapsamında, Sanatçı Serkan Taycan’ın iki kentte yaptığı çalışmanın ürünü olan otuz yedi fotoğraf ve altı uzmanın hazırladığı makaleler bir kitapta toplandı. Ahmet Sezgin, Aslı Odman, Baptiste Lanaspeze, Levent Geçkalan, Yrd. Doç. Dr. Murat Koraltürk ve Yrd. Doç. Dr. Gül Köksal’ın kaleme aldığı makalelerde, özellikle İstanbul’daki endüstri yapılarının korunması ve yeniden işlevlendirilmesine, örnekler üzerinden yapılan tespitlerle dikkat çekildi.  Türkçe-İngilizce hazırlanan 131 sayfalık kitapta, hem fotoğraf hem de uzman yazılarıyla iki liman kentindeki endüstri yapılarının izi sürülebilir. Hasanpaşa Gazhanesi, Yedikule Gazhanesi, Sümerbank Kundura Fabrikası, Bomonti Tekel Bira Fabrikası kitapta yer alan endüstri yapılarından bazıları. Küratörlüğünü Ruşen Aktaş'ın yaptığı proje sergisinin kitabı, ÇEKÜL Vakfı’ndan temin edilebilir.

Proje, çağdaş sanatı toplumun farklı kesimleriyle buluşturmak amacıyla 1994 yılında Marsilya’da kurulan Bureau des compétences et désirs (Yetenekler ve İstekler Ofisi) ile birlikte yürütülüyor. Sivil Toplum Diyaloğu-İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hibe Programı kapsamında hazırlanan projeyle, İstanbul-Marsilya arasında kültürel ve akademik işbirliklerinin kurulması da hedefleniyor.

Kış boyunca yapılan eğitim, atölye, ışık yerleştirmesi, çağdaş fotoğraf sergisi gibi etkinlerle iki liman kentindeki endüstri mirasına dikkat çekildi, ilköğretim ve üniversite seviyesindeki öğrencilere ve öğretmenlere ulaşıldı. Endüstri mirasını kentin ve kentlinin gündemine getirerek, bu konuda koruma bilinci gelişmesi sağlandı. ÇEKÜL Vakfı, İstanbul-Marsilya: Endüstri mirasını görünür ve anlaşılır kılmak” projesiyle, iki kent arasında yüzyıllardır devam eden bağların güçlendirilmesinin yanı sıra, pek çok kentte gözden çıkarılan endüstri mirasının, kent kimliği için önemine de dikkat çekiyor.

 

Tüm Haberler