Evlenirken bir ormana hayat verin! | ÇEKÜL

Evlenirken bir ormana hayat verin!

05.10.2017

 

Evlenirken bir ormana hayat verin!

ÇEKÜL Vakfının 7 Ağaç Ormanları programı, özel günlerde sevdiklerine hediye vermek isteyenler için doğa dostu bir seçenek olarak tercih ediliyor.

Yeni evlenecek çiftler, hediyenizi seçerken bir daha düşünün! Çünkü hatıra olarak yaptırdığınız nikâh şekeri bir süre sonra ne yazık ki çöpe gidiyor. Bunun yerine bu özel günde sevdikleriniz için kalıcı, doğa dostu, kuşlara, sincaplara yuva olabilecek bir hediye tercih edebilirsiniz. Yeni bir döneme adım atarken, gelecek kuşaklar için bir ormana hayat verebilirsiniz.

7 Ağaç Ormanlarına yapacağınız destek karşılığında size ÇEKÜL Vakıf tarafından sembolik kartlar veriliyor. Bu kartlarda “Sizler için fidanlar diktik. Mutluluğumuzu paylaştığınız için teşekkür ederiz” mesajı yer alıyor. Böylece nikâh töreninizdeki sevdiklerinizin de onlar için fidanlar diktiğinizden haberi oluyor.

Kampanyayla,  yaşamsal kaynakların dengeli kullanımı ve sürekliliği için, tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerektiği bilinci “fidan dikme” eylemi üzerinden yayılmaya çalışılıyor. Temel aldığı söylem ise hepimizi ilgilendiren önemli bir nokta: Bir insan bir yılda 7 ağaç tüketiyor. ÇEKÜL  bu bilincin yayılmasını sağlıyor ve doğanın yanında olarak,  tükettiklerimizi doğaya geri kazandırmak için harekete geçiyor. Bunu yaparken de sizlerin sevgisi ve desteğini yanına alıyor.

1994 yılından bu yana devam eden 7 Ağaç Ormanları Programıyla, sayıları 900 bine ulaşan bireysel ve kurumsal destekçileri sayesinde 4 milyon ağaç dikildi. Program kapsamında bugüne dek  Antalya, Bursa, Bilecik, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, İstanbul, İzmir, Kars, Kocaeli, Mardin, Muğla, Sivas, Şanlıurfa, Van, Ödemiş ve Kayseri’deki dikim sahalarına fıstık çamı, kızılçam, göknar, karaçam, akçaağaç, ardıç, akasya, huş, sedir, servi, meşe ve ceviz ağaçları dikilmesi sağlandı.  7 Ağaç Ormanlarının yeni dikim sahası ise Tekirdağ-Gaziköy olarak belirlendi.

Nasıl katılabilirsiniz?

“Nikah şekeri yerine 7 ağaç” kampanyasına katılmak 0212 249 64 64 numaralı telefondan ÇEKÜL Vakfına ulaşarak yeni fidanları toprakla buluşturabilirsiniz. Ayrıca www.cekuldukkan.org   internet adresinden de bu kampanyaya katılabilirsiniz.

Daha kapsamlı bilgi almak için ise www.7agac.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

ÇEKÜL Vakfı / 0212 249 6464