Ana içeriğe atla

ETİ ÇEKÜL KÜLTÜR ELÇİLERİ İSTANBUL'DA BULUŞTU

04.07.2008

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri Projesi  kapsamında 11 kentte kültür eğitimi alan 300 öğrenci, 30 Haziran- 4 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da bir araya geldi. Nakkaştepe İstek Vakfı Belde Lisesi  alanında gerçekleşen İstanbul Buluşması'nda öğrenciler, İstanbul gezisi, kent sunumları ve bildirge hazırlığı ile dolu dolu bir program geçirdi.  

Kültür elçileri ilk gün tanışma etkinliği yaptı.

Buluşmanın ilk gününde, İstanbul Boğazı’nda tekne gezisi yapıldı. Öğrenciler, Boğaz gezisi sırasında keyifli saatler geçirdi. İstanbul hakkındaki ilk bilgilerin verildiği tekne gezisinde, ayakta kalan sivil mimari örneklerinden kayıkhaneli yalılar ve Boğaz köprüleri öğrencilerin merakla incelediği yapılar arasındaydı.

Anadolu’nun farklı kentlerinden gelen öğrenciler ikinci gün ise, Dolmabahçe Sarayı, Sultanahmet Meydanı, Ayasofya ve Arkeoloji Müzesi’ni gezdi. Eski İstanbul’u tanıyan öğrenciler, kentin günümüzdeki yapısı ve diğer özellikleri hakkında da bilgiler aldı. Gezi sırasında Dolmabahçe Sarayı'nın Harem bölümünü gezen öğrenciler, Mustafa Kemal Atatürk'ün çalışma odası ve yatak odasını da inceledi. Bu odalarda Türkiye'nin gelişmesi için pek çok önemli kararın verildiğini söyleyen öğrenciler, sarayın gişinde  nöbet tutan askerlerden de etkilendiklerini belirtti.   

Ayasofya Müzesi

11 kentte gerçekleştirilen eğitimler sonucunda Kültür Elçisi olan öğrenciler, yoğun başlayan gezi programın ardından üçüncü gün bildirge hazırlığı için çalışmalar yaptı. Çanakkale, Kocaeli, Denizli, Kuşadası, Malatya, Niksar, Akşehir, Ordu, Gaziantep, Kütahya ve Beypazarı kültür elçileri, aldıkları eğitimden yola çıkarak taahhütlerini ve taleplerini dile getirdikleri bildirgeyi atölye çalışması yaparak hazırladı.

Kültür Elçileri İstanbul Bildirgesi hazırlığı

İstanbul Buluşması’nın en önemli bölümlerinden biri de kent sunumlarıydı. Program Yapımcısı ve Araştırmacı Fatih Türkmenoğlu da kent sunumları sırasında öğrencilere destek verdi. 2 Temmuz Salı günü Belde Lisesi konferans salonunda bir araya gelen öğrenciler, sırayla sahneye çıkarak kentleriyle ilgili hazırladıkları tiyatro, şiir ve yöresel şarkılar eşliğinde kentlerini anlattı. Ordu Kültür Elçileri hazırladıkları tiyatro oyununda, Karadeniz’in balıkçılarını ve fındık toplayan kadınları konu alarak, kentlerinin özelliklerini arkadaşlarıyla paylaştı.  Malatya Kültür Elçileri, kayısı yiyerek sahneye çıktı; kayısının özelliklerini hazırladıkları küçük bir skeç eşliğinde paylaşırken, kentlerinin hem doğal hem de kültürel varlıkları anlattı. Akşehirli elçiler ise kentleri hakkında bilgi verdikten sonra Nasrettin Hoca fıkralarını başarıyla canlandırdı. Denizli Kültür Elçileri de yörelerine ait birbirinden hareketli türküleri arkadaşlarıyla paylaştı. 

Akşehirli Kültür Elçileri

Kuşadası Kültür Elçilerinden efe gösterisi

İstanbul Buluşması'nın son günü ise bir basın toplantısı düzenlenerek öğrencilerin hazırladığı bildirge ve kent sunumlarının devamı kamuoyuyla paylaşıldı.

Basın Toplantısına ETİ Ceo'su Hazım Ellialtı, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TÜRSAB Başkan Danışmanı Prof. Dr. Refik Duru, Köşe Yazarı Nail Güreli, ÇEKÜL Vakfı kurucularından Karikatürist Tan Oral ve çok sayıda davetli katıldı. Program yapımcısı Fatih Türkmenoğlu ve Sanatçı Candan Erçetin de sunuşlarıyla öğrencilere destek verdi. Candan Erçetin, ETİ KÜLTÜR Elçileri projesinde öğrencilerle birlikte olmaya devam edeceğini söyleyerek, 2009 buluşması için öğrencilerle müzikal hazırlayacakları müjdesini verdi.   

Kültür Elçilerinin 22 maddeden oluşan İstanbul Bildirgesini okumasının ardından kent sunumları başladı. Gaziantepli Kültür Elçileri, kentlerinde başlayan Kültür Yolu Projesini, Beypazarı Kültür Elçileri Hacivat ve Karagöz perdesi kurarak kentleri hakkında öğrendiklerini ve Niksarlı Kültür Elçileri ise Kelkit Havzasına kurulacak hidroelktrik santlarlerin havzaya verecekleri zararı ve Kelkit suyunun önemini hazırladıkları skeçlerle paylaştı. Sunumları izleyen pek çok davetli göz yaşlarını tutamadı. Gösteriler büyük alkış topladı.

Gaziantep Kültür Elçileri

Beypazarı Kültür Elçileri

Niksar Kültür Elçileri

Basın toplantısının ardından İstanbul Boğazı'nda  yapılan tekne gezisinde düzenlenen hoşçakal partisiyle İstanbul Buluşması sona erdi. Öğrenciler, beş gün süresince kurdukları doslukların izleri ve yaşamlarına kattıkları güzel anılarla İstanbul'dan ayrıldı.      

 

İSTANBUL BİLDİRGESİ / 03.07 2008

ETİ ÇEKÜL işbirliğiyle yürütülmekte olan “Kültür Elçileri” projesi kapsamında, 2008 yılında Anadolu’nun 11 kentinde kültürel eğitim alan, biz 300 çocuk, “İstanbul Buluşması”nda bir araya geldik. Kentlerimizi birbirimize tanıttık ve İstanbul’u tanıdık.  Bu program sonucunda ortak bir bildirge hazırladık ve kamuoyunun bilgisine sunmayı kararlaştırdık:

Bizler,  Anadolu kentlerinin Kültür Elçileri olarak diyoruz ki:

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri eğitim programından sonra biz;

 • Çevremizi, bakarak değil, görerek anlamayı, araştırmayı, sorgulamayı öğrendik.
 • Düşünmeyi, düşündüğümüzü söylemeyi, kendimize güvenmeyi öğrendik.
 • İşbirliğini, dayanışmayı, “biz” olmayı öğrendik.
 • Doğup büyüdüğümüz kenti ve kültürünü tanıdık, kim olduğumuzu anladık, korumanın ne olduğunu öğrendik.
 • Bugüne kadar ülkemizin yeterince korunamayan tarihi ve doğal varlıklarına sahip çıkmamız gerektiğini öğrendik.
 • Yok olan varlıklarımızı öğrendikçe, yaşatabildiklerimizi korumanın değerini anladık. 


ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri olarak bundan sonra bizler;

 • Kentlerimizi tanıtmak ve korumaktan sorumluyuz.
 • Tarihi eserleri ve kültürel değerleri koruyarak, bizden sonra gelen kuşaklara  aktarmaktan sorumluyuz. 
 • Kültürel değerlere zarar verenleri uyarmak ve bunun herkesin görevi olduğunu anlatmaktan sorumluyuz.
 • Öğrendiklerimizi çevremizle ve daha çok kişiyle paylaşmaktan sorumluyuz.

Kentlerimizde kültürel değerleri korumak için biz;

 • Birken üç, üçken on kişi olacak, çoğalarak çevre ve tarih bilincini yayacağız.
 • Evimizde, okulumuzda, mahallemizde gönüllü olarak koruma çalışmalarını destekleyeceğiz.
 • Kültürel ve doğal varlıklarımıza zarar verenlere engel olacağız, onları bilinçlendireceğiz.
 • Doğal ve tarihsel varlıklarımızın korunması için yetkilileri uyarmayı görev bileceğiz.

Kentlerimizin kültürünü koruyabilmek için; 

 • Tarihi ve doğal varlıklarımıza sahip çıkan vakıflarda ve derneklerde gönüllü olarak çalışmak istiyoruz.
 • Kentlerimizi tanıtan belgesel filmler çekmek istiyoruz.
 • Konferanslarla, yayınlar, sunumlar ve bildirilerle çevremizi bilgilendirmek istiyoruz.
 • Kentlerde “Kültür Parkları”, “Kültür Elçileri Ormanları” istiyoruz.
 • Yılda bir günü ülke çapında “Kültür Günü” olarak kutlamak istiyoruz. 
 • Müzelerimize sahip çıkılmasını istiyoruz. 
 • Tüm kentlerdeki ilköğretim okullarında “Kültür Mirası” klüplerinin kurulmasını istiyoruz.
 • Bu klüplerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmesini ve öğretmenlerimizin bu klüplere önderlik etmesini istiyoruz. 

Biz Kültür Elçileri olarak kamuoyuna diyoruz ki;

Kentler Bizimdir!

Kültür Mirasımızı Geleceğe Biz Çocuklar Taşıyacağız…

 

Tüm Haberler