Ana içeriğe atla

ESAT PAŞA ÇEŞMESİ ONARILIYOR

18.07.2007

Çanakkale’nin Eceabat İlçesi’ne bağlı Yalova Köyü’nün üç kilometre güneyinde bulunan tarihi Esat Paşa Çeşmesi, ÇEKÜL Vakfı’nın ve Eceabat Kaymakamlığı’nın işbirliğiyle onarılıyor. Tarihi çeşmede hayata geçirilecek onarım çalışmalarını belirlemek için Yalova Köyü’ne giden Eceabat Kaymakamı Muhterem İnce ve ÇEKÜL Vakfı Çanakkale Temsilcisi mimar İsmail Erten yapıyı yerinde incelediler.

Köy halkı tarafından hâlâ kullanılan tarihi çeşme, zaman içerisinde çeşitli tahribata uğramış. Çeşmenin kemeri üzerinde yer alan silmeli taçla süslenmiş parçalar ve iki yanında bulunan duvarların üst bölümlerindeki silmeler yıkılmış. Çeşitli dönemlerde yapıya sadece basit onarımlar yapıldığı için, fiziki yapı genel olarak büyük oranda özgünlüğünü koruyor. Bu durum da tarihi çeşmenin önemini bir kat daha artırıyor.

Onarım çalışmaları kapsamında, yan duvarlar ve ortadaki yüksek bölümün yıkılan üst kısımları tamamlanacak, ayrıca çeşmeye eklenen ve özgünlüğü bozan kısımlar temizlenecek. Çeşme etrafında çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışması yapılacak. Böylelikle çeşme ve etrafının mevcut kullanımını arttırılarak, bölgeye dışarıdan gelen konukların bu kültürel ve doğal alandan yararlanmasına olanak sağlanacak. Böylelikle Esat Paşa Çeşmesi korunarak, gelecek kuşaklara aktarılacak.

 

Tüm Haberler