Ana içeriğe atla

ERBAA KENTİ 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NÜ KUTLADI

11.06.2009

Erbaa Belediyesi, Erbaa Kaymakamlığı, ÇEKÜL Vakfı ve TEMA Vakfı temsilcileri, okullar ve halkın katılımıyla oluşturulan çevre platformunun düzenlediği etkinlikler, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nünde yapıldı. Erbaa Belediye Başkanı Ahmet Yenihan, Erbaa Kaymakamı Erdal Çakır, ÇEKÜL Erbaa temsilcisi Nur Ekinci ve STK temsilcilerinin yaptığı konuşmalarla günün önemi vurgulandı. Skeç, halk oyunları gösterileri ve pil toplama kampanyasında dereceye giren okullara ödül verilmesiyle devam eden etkinliklerde, Erbaa’da renkli ve hareketli saatler yaşandı.

Gün boyunca düzenlenen etkinliklerde, ülkemizde ve dünyada çevre kirliliğinin ulaştığı boyutlar ve doğurduğu sonuçların fark edilmesi hedeflendi. Tokat Erbaa’da altı yıldan bu yana sürdürülen 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kent halkının ve özellikle çocukların yoğun katılımıyla gerçekleşiyor.

ÇEKÜL Vakfı Erbaa temsilcisi Nur Ekinci, etkinlikte yaptığı konuşmada, yok olan bitki türlerine ve tükenen doğal kaynaklara dikkat çekti:

“Geyik otu, meryem ana dikeni, ardıç üzümü, diken üzümü, kara pelin, solucan otu, köpek elması, dağ nanesi gibi her biri tedavi amaçlı kullanılan bu bitkilerin büyük bir kısmı yok oldu. Odun, kâğıt, defter, karton ambalaj, ahşap eşya gibi ürünler için her birimizin yılda yaklaşık 7 ağaç tükettiğimizi biliyor musunuz? Dolayısıyla hepimiz her yıl doğaya 7 ağaç borçlanıyoruz. Doğa da bu alacaklarının tahsilâtını seller, toprak kaymaları, çölleşen topraklar ve kıtlıklarla hatırlatıyor.”

ÇEKÜL Erbaa temsilcileri Nur Ekinci ve Nedim Atalay, ÇEKÜL gönüllüsü öğrencilerle birlikte...

Tüm Haberler