Ana içeriğe atla

Endüstri Mirasını Görünür ve Anlaşılır Kılmak

17.12.2012

ÇEKÜL Eğitim Birimi yıl boyunca sürecek olan endüstri mirası eğitimlerine başladı. İlk adım Boğaziçi ve İstanbul Üniversiteleri Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık, Marmara Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği, Irmak Okulları sınıf öğretmenliği, Haydar Akçelik Kız Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi rehberlik öğretmenlerinden oluşan 18 eğitimci adayına Endüstri Mirası Eğitimci Eğitimi verilerek atıldı.

Eğitimci eğitiminde, endüstri mirası konusunda bir araya gelecekleri farklı yaş gruplarından öğrenciler ile paylaşımda bulunacakları endüstri mirası konusu ve yapıları hakkında kısa bilgiler paylaşıldı. “Zehirli Atık” , “Ah o Gemide Ben de Olsaydım”, “Kâğıt Gemi” ve “Kâğıttan Kuleler” etkinlikleri aktarıldı ve süreçteki öğrenci davranışları konularında paylaşımlarda bulunuldu. Eğitimci eğitimi endüstri mirası konusundaki çalışmaları ile tanınan Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım bölümü öğretim üyesi Gül KÖKSAL’ın sunumu ve Santral İstanbul’a yapılan alan gezisi ile tamamlandı. Santral İstanbul Enerji Müzesi ekibi tüm bu çalışmalar sırasında bizlere eşlik etti. 

İlk Uygulama

ÇEKÜL Eğitim Birimi gönüllü eğitimcilerle ilk uygulamayı 11 Aralık’ta Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde bir grup 11. sınıf öğrencisine yönelik olarak gerçekleştirdi. Liseden tarih öğretmeni İnayet Yahşi’nin de katılımıyla gerçekleşen eğitim, Gül Köksal’ın endüstri mirası sunumu ve ardından Eğitim Birimi’nin hazırladığı etkinliklerin paylaşımıyla devam etti.

Okuldaki teorik eğitimin ardından alan gezisi için tarihi Haliç Tersanesi’ne gidildi. 558 yıllık tersanede, sunumda edinilen bilgilerin somut olarak algılanması hedefleniyordu. Tarihi kuru havuzlarda tamir gören vapurlar ve tersanenin diğer tarihi atölyelerindeki işleyiş heyecan vericiydi. Gezi sonrasında tersanede uygulanan “Ah o Gemide Ben de Olsaydım” etkinliği ile öğrencilerin yüzlerine yerleşen gülümseme ilk uygulamanın başarıya ulaştığının göstergesi gibiydi.

Endüstri mirası eğitimleri yine gönüllü eğitmenlerin desteğiyle Esenyurt Lisesi ve Haydar Akçelik Kız Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile devam edecek.

Tüm Haberler