Endüstri Mirası Yapısı 'Hamursuz Fırını' Kapılarını İlk Kez Bir Sergi İçin Açtı | ÇEKÜL

Endüstri Mirası Yapısı 'Hamursuz Fırını' Kapılarını İlk Kez Bir Sergi İçin Açtı

11.03.2011

ÇEKÜL/Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı olarak, 20 yıllık birikim ve tecrübemizle, “endüstri mirası”nın korunarak yaşatılması ve kent yaşamına katılması için bilinç ve duyarlılık yaratmak amacıyla “İstanbul-Marsilya: Endüstri mirasını görünür ve anlaşılır kılmak” başlıklı bir proje geliştirdik. Proje, çağdaş sanatı toplumun farklı kesimleriyle buluşturmak amacıyla 1994 yılında Marsilya’da kurulan Bureau des compétences et désirs (Yetenekler ve İstekler Ofisi) ile birlikte yürütülüyor. Proje, Sivil Toplum Diyaloğu-İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hibe Programı kapsamında hazırlandı. 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul ve 2013 yılının Avrupa Kültür Başkenti olarak belirlenen Marsilya arasında, kültürel ve akademik işbirliklerinin kurulması da hedefleniyor.

Hasanpaşa Gazhanesi / İstanbul /Fotoğraf Serkan Taycan

Doğu Sanayi Bölgesi / Marsilya / Fotoğraf Serkan Taycan

Endüstri mirası yapısı “Hamursuz Fırını” kapılarını ilk kez bir sergi için açtı
Marsilya ve İstanbul kentlerindeki endüstri mirasının görünür kılınması için proje kapsamında yapılacak önemli etkinlikler arasında bir sergi de bulunuyor.  Kendisi de bir endüstri mirası olan Kuledibi’ndeki Hamursuz Fırını, sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatçı Serkan Taycan'ın fotoğraflarından oluşan sergide, İstanbul ve Marsilya kentlerinden 30 endüstri mirası yapısına dikkat çekiliyor. Ruşen Aktaş ise serginin küratörlüğü yürütüyor. 1920’li yılların sonunda inşa edilen “Hamursuz Fırını”nda iki yıl öncesine kadar üretimin devam ettiği emektar fırını da görmek mümkün. Sergi 17 Nisan tarihine kadar gezilebilir.

 

“İki kent arasındaki bağlar güçlenecek”
ÇEKÜL Vakfı tarafından hayata geçirilen “İstanbul-Marsilya: Endüstri mirasını görünür ve anlaşılır kılmak” projesinin koordinatörü Yeşim Dizdaroğlu, “Projeyle, iki kent arasında yüzyıllardır devam eden bağların güçlendirilmesinin yanı sıra, pek çok kentte gözden çıkarılan endüstri mirasının, kent kimliği için önemine de dikkat çekmiş olacağız.

Mart ve Nisan aylarında kent ve endüstri mirası ilişkisini kurmak, toplumda bilinç ve farkındalık yaratmak için İstanbul’daki ilköğretim ve ortaöğretim okullarında eğitim çalışması yapacağız. Eğitimde, endüstri mirasını güncel hayatla ve toplumsal alanla ilişkilendirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Üsküdar’daki 153 yıllık Kâgir Değirmen Bostan binasını ışıklandırarak yapıya dikkat çekmek istiyoruz. Sergide yer alan fotoğraflar eşliğinde, araştırmacılar tarafından hazırlanan makalelerden oluşan bir de kitap hazırlıyoruz,” diyerek projenin önemine vurgu yaptı.

Kartpostallar, endüstri mirasının görünür olmasına destek veriyor
Proje kapsamında, Endüstri mirası yapıların eski fotoğraflarından oluşan kartpostallar hazırlandı. Kartpostallar, ÇEKÜL pulları kullanılarak sergi alanındaki posta kutusunda toplanacak ve adreslere ulaştırılacak.