Ana içeriğe atla

Endüstri Mirası Eğitimleri ile Santral İstanbul’u Yeniden Keşfettik

30.05.2013

Eğitim biriminin ilk dönem öğretmen eğitimi ile başlayan, fabrika ve atölyelerin de korunması gereken kültürel miras listesinde ele alınması gerekliliğinden yola çıkılan endüstri mirası eğitimleri tamamlandı.

Beyazıt Ford Otosan ve Şişli Gülbağ Selim Sırrı Tercan İlköğretim Okulları’ndan ortaöğretim birinci ve TEB Ataşehir Anadolu Lisesi ve Vefa Lisesi ortaöğretim ikinci kademe öğrencileri ile gerçekleştirilen eğitimlerde endüstri mirasının içeriğine dair sunumlar dinleyen öğrenciler, daha sonra bireysel ve grup etkinlikleri ile o dönemdeki bir fabrika işçisi kimliğine bürünerek bir endüstri yapısından zehirli atığı fabrika dışına taşıdılar. Endüstri yapılarından biri olan eski Silahtarağa Elektrik Fabrikası şimdiki Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü ve Enerji Müzesi’nde gerçekleştirilen alan gezileriyle hem öğrendiklerini yerinde deneyimleme imkânı buldular hem de farklı işlevle kullanılmış olsa da bir endüstri yapısının kullanıldığı dönemdeki ve günümüzdeki işlevini yerinde gözlemleyerek tarihe tanıklık etmiş oldular. Kontrol odasında işçilerin bir gününü canlandırdılar, acil durum sığınağına kaç kişi sığabilir diye denerken o paniği yaşadılar. Elektriğin kontörle satıldığını, “Ziya (ışık) şehre geldi” sesi ile İstanbul’un akşam vakitlerinde nasıl aydınlandığını ve bununla birlikte nasıl bir hayatın başladığına şaşırdılar.

Eğitimden sonra günümüzdeki teknolojik imkânları tekrar gözden geçirdiler. Etraflarında gördükleri fabrika yapılarına bir demir yığını gözüyle değil bünyesinde sanayi devriminin getirdiği izleri barındıran ve korunması, kültürel miras listesinde yer alması gereken değerler olduğu bilinci kazandılar.

Tüm Haberler