Ana içeriğe atla

EMİN METE, KARACASU İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

14.04.2009

Eski Karacasu Belediye Başkanı Emin Mete, ÇEKÜL Vakfı gönüllüsü olarak kenti için çalışmayı sürdürüyor. Türkiye genelindeki program ve projelerinden dolayı ÇEKÜL Vakfı’na teşekkür eden Mete, “İyi ki ÇEKÜL, iyi ki Metin Sözen hocam var” diyor. Belediye başkanlığı yaptığı dönemde Karacasu’da kültürel ve doğal mirasın korunması adına önemli işlere imza atan Mete, şimdi bir dernek kurmak istiyor. Böylece Karacasu, Mete’nin bilgi ve deneyimleri ile yol göstereceği yeni bir platforma kavuşacak.

Emin Mete’ye göre “kabuğunu kıran” Karacasu’da koruma ve yaşatma çalışmaları aksatmadan, planlı bir şekilde ilerlemeli: “Biz Karacasu’nun tarihi dokusunu canlandırmak için ciddi mesafe almıştık. Bundan böyle de özen gösterilmeli. Karacasu’nun tarihi evleri korunmalı, yıkılmamalı; TKB ve ÇEKÜL Vakfı ile sıkı bir işbirliği sağlanmalı. Vatandaş, tarihi korumacılığın kendisine ekonomik gelir getireceği konusunda eğitilmeli; Şirince, Beypazarı gibi model kentlere geziler düzenlenmeli… Aphrodisias antik kenti ve Karacasu et ile tırnak gibiler. Oradaki müzenin ikincisi Karacasu’da kurulabilir, böyle bir potansiyel var. Kentimiz, İtalya’nın Pompei’si gibi olabilir. Bunun için turizmcilerin, yatırımcıların, sivil toplum kuruluşlarının dikkatini Karacasu’ya çekmek, ortak projeler üretmek gerekiyor.”

Emin Mete, Prof. Dr. Metin Sözen ile birlikte...

Etnografya Müzesi Kurdu

Eski Osmanlıca kitap, para, radyo, gramofon toplayan yani bir koleksiyoncu olan Emin Mete, belediye başkanlığı yaptığı dönemde Karacasu’ya bir müze kazandırdı. 2007 Haziran’da kapılarını açan Karacasu Etnografya Müzesi’nde seramik, dokuma, sıcak demircilik, ahşap işleme gibi kentte tarih boyunca önemli olan el sanatları ve mesleklerden örnekler; Osmanlı mezar taşları, halılar, cumhuriyetin ilk yıllarından mühürler ve bir 10. yıl anıtı bulunuyor. Açılışını Aydın Valisi Mustafa Malay’ın yaptığı müze, Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veriyor. Sergilenen eşya ve eserlerin bir kısmını Karacasu halkı müzeye bağışlamış.

Süleyman Rüşdi Türbesi ve Çarşı Camisi’nin yanı sıra Tarihi Kentler Birliği ile ÇEKÜL Vakfı’nın desteğini alarak gerçekleştirilen Karşıyaka Köprüsü’nün restorasyonları, Küçük Arık ve Dellalzade sokaklarındaki tamirat ve bakım çalışmaları da Emin Mete döneminde hayata geçirilen projelerden bazıları… Mete, başkanlığı sırasında geleneksel Karacasu evlerinden birini kamulaştırıp restorasyonunu başlatmış, seramik atölyelerinin ayakta kalabilmesi için de çaba göstermişti. Kullanılan toprağın belediye tarafından karşılandığı atölyeler bugün 50’ye yakın ailenin geçimine yardımcı oluyor.

 

Onarım çalışmaları devam eden Karacasu evi... 

Karacasulu kadınlar da seramik atölyeleri yaşatmaya çalışıyor... 

Tüm Haberler