Elmalı ziyaretçilerini bekliyor | ÇEKÜL

Elmalı ziyaretçilerini bekliyor

14.07.2014

Elmalı, Antalya Körfezinin batısındaki Teke Yarımadasının orta bölümünde sivil mimari örnekleri ve doğal varlıklarıyla özellikli bir kent. Çanak şeklindeki geniş bir plato üzerinde, Elmalı Ovasına doğru ve 2.250 metre yükseklikteki Elmalı Dağı’nın eteklerinde kurulmuş TKB üyesi kent, büyük oranda korunmuş bir dokuya sahip.

Kentte inanç turizmi, arkeolojik turizm, doğa turizmi, kültür turizmi, eko turizm, yayla turizmi, kongre turizmi gibi pek çok alanda alt yapı çalışmaları başlatıldı. Elmalı Belediye Başkanı Av. Ümit Öztekin, ÇEKÜL Vakfı uzmanlarıyla projelerini paylaştı:  Elmalılı Muhammet Hamdi Yazır Kent Müzesinin düzenlemeleri bitmek üzere, yakın zamanda ziyarete açılacak. Bağbaşı, Karataş-Semayük, Hacımusalar Höyüğü, Elmalı Karaburun Tümülüsü, Kızılbel Mezar Odası, Armutlu Köyü Kaya Mezarları, Tymbriada gibi arkeojik alanlarda uzun vadede belediyenin de destekleyeceği planlamalar hedefleniyor. Kentteki tarihi tahıl ambarları da tescillenerek koruma altına alınıyor. Ambarların en yoğun olduğu Beylerköyü’nü odak alacak rota planlaması ile kenti ziyarete gelenlerin kırsal mimariyi görmeleri sağlanacak. Yemek kültürü, şarap kültürü, anıt ağaçlar, Avlan Gölü de Elmalı’nın öne çıkan değerleri arasında.  138 adet tescilli kültür varlığına, son dönemde yapılan envanter çalışmalıyla İskender Yolu da eklendi.

Dünyanın en büyük düdeninin Elmalı’da olduğunu söyleyen Başkan Öztekin,  düden tesisinin oluşturulması için DSİ ile görüşmelerin başlatıldığını belirtti. Ayrıca Arseven Sokak’ta 72 binada dış cephe iyileştirmesi yaparak kent dokusuna uygun hale getireceklerini söyledi. TKB ve ÇEKÜL Elmalı’da yapılacak çalışmaları desteklemeye devam edecek.