Ana içeriğe atla

ELAZIĞ’DA HAZAR GÖLÜ ÇEVRESİ YEŞİLLENİYOR

30.12.2008

Elazığ’a bağlı Sivrice’deki Hazar Gölü kıyısında yükselen çorak yamaçlar artık yeşilleniyor. Elazığlıları Hazar Gölü çevresinde buluşturan ÇEKÜL Vakfı, bu bölgede “7 Ağaç Ormanları” projesi kapsamında 50 bin ardıç ve sedir fidanı dikecek. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “Sorumlu bir hemşeri, bilinçli bir yurttaş ve sağlıklı bir dünyalı olma hedefini, burada yaratacağımız doğal çevrede bir kez daha hayata geçirmek istiyoruz,” diyerek,  Elazığlıları projeye destek vermeye davet etti.

ÇEKÜL Vakfı, kuruluşunun 20. yılına yaklaşırken, Anadolu’nun birçok yöresindeki yerleşmelerin öz değerlerini korumak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmaları hızla sürdürüyor. Köyden mahalleye, kentten havza ölçeğine uzanan çalışmalar bütüncül yaklaşımlarla geliştiriliyor. Elazığ ve Harput kentlerindeki sivil mimari örneklerinin yaşatılması, kent yaşamının belleğini yansıtan bu yapıların “Çevre Kültür Evi” benzeri örneklerle yeniden işlevlendirilmesi, bu coğrafyada yaşayan insanların öz varlıklarını korumak için ortak mücadelesi ve kamu-özel-sivil-yerel odakların birlikte hareket etmesiyle gerçekleşiyor. 

Hazar Gölü gibi önemli doğal miras örneklerine sahip olan Sivrice’nin orman varlığındaki azalma, özellikle göl çevresinde uzanan tepelerdeki çorak alanlarda kendini hissettiriyor. ÇEKÜL Vakfı’nın, doğanın hızlı ve yanlış tüketilmesine karşı başlattığı ve 15 yıldır devam eden bir sivilleşme hareketi olan “7 Ağaç Ormanları” projesinin 2009 yılı hedeflerinden biri de Hazar Gölü çevresini ağaçlandırmak. Erozyon sorunu yaşanan bu topraklarda büyüyecek fidanlar, Sivrice ve Hazar Gölü’nün tarihi ve kültürel dokusuyla birlikte gelecek kuşaklara taşınmasına tanıklık edecek.

“Hazar Gölü’nün bize bir çıkış noktası sağladığı inancındayız.”

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “Sorumlu bir hemşeri, bilinçli bir yurttaş ve sağlıklı bir dünyalı olma hedefini, Hazar Gölü kıyılarında yaratacağımız doğal çevrede bir kez daha hayata geçirmek istiyoruz,” diyerek Elazığlıları çabaya katılmaya davet etti: “Dünyada ve Türkiye’de birbirini izleyen sorunların doruk noktasına ulaştığı bugünlerde, yanlışların düzelmesi için ‘bir araya gelmek’, aramızdaki ilişkilerin pekişmesini, unuttuğumuz sevgi ve dayanışmayı hatırlamamızı sağlayacaktır. Bu sorunlar ağının dışına çıkarak geleceğe umut ve güvenle bakabilmemiz, yaşama şansımızın artacağı toprakları diri tutmayı başarmakla mümkündür. Böyle bir düşünceden yola çıkarak, su ve altındaki tarihsel değerlerle Hazar Gölü’nün bize bir çıkış noktası sağladığı inancındayız. Türkiye’de ve dünyanın çeşitli kentlerinde yaşayan Elazığlıları Hazar Gölü kenarında büyüteceğimiz ‘7 Ağaç Ormanları’nda ‘buluşma’ya çağırıyoruz. Umarız geleneğimiz, kalıcı değerlerimiz, ‘doğanın sağladığı dayanışma’ ile pekişsin,” dedi.

 

 

 

 

Tüm Haberler