Ana içeriğe atla

EKOLOJİNİN TEMEL İLKELERİ KİTABI BİLGİ BELGE MERKEZİ’NDE

03.03.2009

Georgia Üniversitesi Ekoloji Enstitüsü Profesörü Eugene P. Odum’un 1953 yılında yayınlanan Ekoloji’nin Temel İlkeleri kitabının beşinci baskısından çevrilmiş 2008 yılı yayımını, ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi’nde inceleyebilirsiniz. Ekolojinin temel konularının yanı sıra; ekolojik ayak izi, küresel iklim değişimi, toprak ekolojisi, yangın ekolojisi, metapopulasyon dinamiği, populasyon genetiği, nötral teorisi, peyzaj ekolojisi gibi güncel kavramlar ve konular kitapta bir araya getiriliyor.12 ana başlığın yer aldığı kitabın çeviri editörüyse Akdeniz Üniversitesi Biyoloji Bölümü Profesörü Kani Işık.

Prof. Dr. Kani Işık, kitabın sunuş bölümünde halk ozanı Aşık Veysel’in “benim sadık yarim kara topraktır” dizelerine atıfta bulunarak, Veysel’in betimlediği tabiatın ekolog Odum’un kitabında bilimsel bir dille anlatıldığını söyleyerek yazısına başlıyor.

Kani Işık sunuş yazısına şöyle devam ediyor: “Odum’un yazdığı kitaplar ve makaleler, dünyadaki pek çok doğa bilimcinin ve ekoloğun yetişmesinde derin ve yaygın etkiler yapmıştır. Ekoloji alanındaki temel bilgilerin çoğunu ben de, Berkeley’de doktora yaparken Odum’un ekolojisinden öğrendim. Günümüzde beşinci baskısı yapılan bu kitap, 11 farklı dile çevrilmiş bulunmaktadır. Kitap, üniversitelerde temel bir ders kitabı olması yanında, ekolojiye ve çevre sorunlarına ilgi duyan geniş toplum kesimlerine de seslenmektedir. Çevre mühendisleri, biyologlar, öğretmenler, mimarlar, turizmciler, kent yöneticileri ve yazarlar da güncel ve temel bilgiye kolayca ulaşabilmektedir.”

Tüm Haberler