Edirne’nin koruma yolculuğu ders konusu oldu | ÇEKÜL

Edirne’nin koruma yolculuğu ders konusu oldu

11.06.2014

Trakya’da bütüncül yaklaşımla devam eden kültürel mirasın korunması çalışmaları ÇEKÜL Akademi’nin eğitimlerine ders konusu oldu. 19 farklı belediyeden 43 uzman, Edirne’de düzenlenen TKB Alanda Eğitimler programına katıldı. Üç günde Edirne, Havsa ve Uzunköprü’deki koruma ve yeniden işlevlendirme çalışmaları yerinde incelendi.     

 

ÇEKÜL Akademi’nin, Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerin teknik kadrolarına yönelik düzenlediği eğitim programının bir parçası olan “Alanda Eğitimler” başlıklı uygulaması bu yıl iki kentte düzenlendi: Malatya ve Edirne.  Bahar Dönemi kapsamındaki eğitimler iki kentte de başarıyla tamamlandı.   

Kent merkezinden çevre ilçelere uzanan bütüncül koruma deneyimi

Alanında uzman eğitmenlerin sunumları ve örnek koruma çalışmaları ile yöntemlerini içeren eğitim,  Edirne’de 4- 6 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşti.              

Program, neolitik çağdan Cumhuriyet dönemine uzanan çok katmanlı bir tarihsel akışın temsilcisi, Avrupa-Anadolu bağlantısının uçbeyi, Osmanlının ikinci başkentliğini yapmış, Mimar Sinan’ın görkemli dokunuşuyla taçlanmış Edirne’de, bir kentin doğal, tarihsel ve arkeolojik varlıklarının zenginliğini ve çeşitliliğini koruma macerasından alınacak derslerle, örnek oluşturmayı amaçladı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın konuşmasıyla başlayan program,

  • ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Namık Kemal Döleneken / Trakya bütününde kentsel gelişme ve Edirne’nin gelecek süreci
  • ÇEKÜL Vakfı Trakya Bölge Koordinatörü Mehmet Tan / Koruma kavramı ve kültür öncelikli bakış açısı 
  • Edirne Müze Müdürü Hasan Karakaya / Edirne çevresi kültürel mirasın zenginliği
  • Trakya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Yaraş / Trakya’da kültürel miras, arkeolojik kazı ve araştırmalar

başlıklı sunumlarla devam etti.

 

Programın ikinci günü Edirne alan incelemesinde: Makedonya Kulesi arkeolojik kazı alanı, Kale İçi bölgesi (Eski Vali Konağı İtalyan Kilisesi, Büyük Sinagog, Dar-ül Hadis Cami vb.), Saraçlar Caddesi, Ali Paşa Çarşısı, Bedesten, Rüstem Paşa Kervansarayı, Eski Cami, Üç Şerefeli Cami, Saatli Medresesi, Peykler Medresesi, Baha-i Evi, Hafız Ağa Konağı, Selimiye Cami, Vakıf Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi, Sarayiçi IV. Mehmet Av Köşkü, Er Meydanı Güreş Alanı, Saray-ı Cedid, II. Bayezid Külliyesi, Hıdır Tabya, Gazmihal Köprüsü, Tunca Köprüsü, Meriç Köprüsü, Gümrük Karakol Binası, Balkan Şehitliği, Eski Tren Garı Binası ve Lozan Anıtı ziyaret edildi.

 

Programın üçüncü günü Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin eşliğinde Sokullu Külliyesi; Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen rehberliğinde ise tarihi Uzunköprü, Özgürlük Anıtı, Telli Çeşme Meydanı, Kent Tarihi Müzesi, Kütüphane ve restore edilip 2013 yılında tekrar faaliyete geçen Eski Tren Garı’nın ziyaret edilmesinin ardından, Aziz İoannis Kilisesi’nde yapılan sertifika töreniyle program sonlandı.