Ana içeriğe atla

EDİRNE TARİH VE KÜLTÜR TANITIM GEZİLERİ

07.04.2003

Edirne Valiliği’nin öncülüğünde, Edirne İli Çevre Koruma Vakfı ve Edirne Yerel Tarih Grubu işbirliğiyle “Edirne Tarih ve Kültür Tanıtım Gezileri” düzenleniyor.

Edirne merkez ilçe dahilindeki  doğal, kültürel ve  tarihi  değerlerin  tanıtımı ve  gençlerde tarih bilinci oluşturmak amacıyla  tüm lise ve dengi okullardan öğrencilerin katılacağı geziler  2 Nisan ve 5 Mayıs 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Her okul için bir gün ayrılacak olup, program haftanın Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 13.00-18.00 saatleri arasında uygulanacaktır. Lise 1. ve 2. sınıflardan 25’er kişilik gruplardan oluşacak 50 öğrenciye, gezi süresince  Edirne Yerel Tarih Grubu  rehberlik edecektir.

Geziler; katılacak okuldan başlayarak  Şükrü Paşa Anıtı, Sarayiçi, Balkan Şehitliği, II. Bayezid Külliyesi, Karaağaç güzergahı, Tren İstasyonu, Lozan Anıtı, Pazarkule, Selimiye Camii  çevresi (Müze, Belediye, Arasta, Eski Cami, Bedesten, Kervansaray, Üç Şerefeli Cami, Sokullu  Hamamı, Saat Kulesi, Edirne Kalesi, Alipaşa Çarşısı) gezildikten sonra okulda son bulacaktır.

Gezi esnasında öğrencilere, Edirne Valiliği'nce restorasyonu yaptırılan tarihi binalarda incelemelerde bulunabilme olanağı sağlanarak  tarihi mekanlar ve yapılan çalışmalar hakkında da  bilgiler verilecektir.

Konu ile ilgili Vali Yücel, “Osmanlı İmparatorluğu’na  92 yıl başkentlik yapan ve Osmanlı sanatının görkemli yapıtlarını içinde barındıran Edirne,  yer aldığı coğrafyanın her yanına damgasını vuran önemli bir tarih, kültür ve turizm merkezidir. Gezilerin, öncelikle kendi yaşadıkları yöreyi tanımaları, bilgilenmeleri ve tarih bilincinin oluşturulması açısından  gençlerimize büyük  katkıda bulunacağına inanıyorum. Şehrine, kültürüne ve tarihine sahip çıkan, bu konuda gönüllü olarak uğraş veren Edirne Yerel Tarih Grubu'nun çalışmaları; yeni yetişen neslin tarih bilincinin oluşturulması, kentinin sahip  olduğu tarihi değerlere sahip çıkılması, korunması,  il içinde ve dışında Edirne’nin  doğal rehber ve turizm elçileri olmaları açısından da büyük bir önem taşımaktadır”, dedi.

Tüm Haberler