Ana içeriğe atla

DÜNYANIN YAŞGÜNÜ KUTLU OLSUN

20.04.2007

Dünyanın yaş günü olarak kabul edilen ve 1970 yılından bu yana milyonlarca kişinin katılımıyla küresel ölçekte kutlanan “Dünya Günü” kapsamında, 22 Nisan 2007 Pazar günü Kocaeli-Körfez’de çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. En önemli etkinliklerden biri ise, ÇEKÜL Vakfı’nın geleneksel “Fidan Dikim Şenliği”. Geçen yılki “Dünya Günü”nden bu yana 7 Ağaç Ormanları projesi kapsamında on bin fidan, Kocaeli-Körfez bölgesine dikildi. Dikim şenliğinde, proje katılımcılarıyla birlikte “Dünya Günü”nü kutlayarak, dönemin son fidanlarını simgesel olarak toprakla buluşturacağız.

ÇEKÜL Vakfı, 2000 yılından bu yana Dünya Günü Türkiye Ulusal Koordinatörlüğü görevini yürütüyor ve Anadolu kentlerindeki kutlamalar da ÇEKÜL temsilcilerinin katılımıyla düzenleniyor. 
“Dünya Günü”nde her yıl, canlılar için tehdit oluşturan farklı bir konuya dikkat çekiliyor ve konunun uzmanları tarafından gerekli çözüm önerileri sunuluyor. “Dünya Günü”nün bu yılki teması, “İklim Değişikliği ile Mücadele için Çağrı”. Yılda bir kez kutlanan bu özel günle, doğanın dengesini bozan insana ve doğayı koruyan eylemlere dikkat çekerek, çevreye duyarlı-korumacı her türlü davranış biçiminin kalıcı kılınması amaçlanıyor. “Bir tek insan bile dünyayı değiştirebilir”  sloganından hareketle, dünya ve canlılar için gösterilen yararlı çabalar, her yıl düzenlenen anlamlı etkinliklerle daha da önem kazanıyor.

Kocaeli-Körfez’de gerçekleştirilecek diğer etkinlikler arasında halk oyunları gösterisi, Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği tarafından hazırlanan “Gökyüzünde Mutlu Çocuklar Aktivitesi” konulu çalışma ve Sorumluluk Andı’nın çocuklar tarafından okunması yer alıyor.

DÜNYA GÜNÜ BİLDİRGESİ

Uzunca bir süredir, ürettiğimizden çok tüketiyoruz...
Yaratmaktan çok yıkıyor, öğrenmekten çok unutuyoruz...
Oysa başka toprak, başka hava, başka “su” yok...
Başka dünya, başka insan soyu da yok...
Bütün bunları bildiğimiz halde, üstünde yaşadığımız yerküreye dostça davranmıyoruz...
“Ben mi değiştireceğim bu gidişi adam sende!” diyoruz.
Böyle diyerek, en büyük yanlışı yapıyoruz.
Bir kişinin bile yapacağı küçük katkıların “büyük dönüşüme” yol açacağını birlikte göz ardı ediyoruz.
Kim demiş dünyayı değiştiremezsiniz diye.
Bir tek insan bile dünyayı değiştirebilir!
Zaman yitirmeden harekete geçelim...
Dünyalıların korosuna, bilinçli insanların yükselen seslerine katılalım...
ÇEKÜL’ün 22 Nisan’da, dünya üzerinde sayıları her geçen gün artan milyonlarca insanla birlikte kutlayacağı “Dünyanın Yaşgünü” etkinliklerinde buluşalım...
Bunun somut bir kanıtı olarak, Cumhuriyet tarihimizde ilk kez, “Doğa ve Kültürle Varız” diyerek ülkemizin 7 bölgesinden kopup gelen kentlilerin duyarlı varlığını büyütelim...
“Yaşam İçin Su!”... Bunu “tüm varlığımızla” isteyelim...
İsteyelim ki bu büyük yürüyüşe katılanların sayısı günden güne artsın...
Yerküreyi, gökküreyi ve onların arasında ve altında “su” gibi, “toprak” gibi, “hava” gibi ne varsa yaşamına katanlar...
Gelin bu dünya olayının dışında kalmayalım, “bilgiyi bilince”, yaşamı “anlamlı bir geleceğe” dönüştürelim...

 

Tüm Haberler