Dünya Miras Listesi’ne profesyonel hazırlık | ÇEKÜL

Dünya Miras Listesi’ne profesyonel hazırlık

29.06.2016

Bu yıl ikincisi düzenlenen Alan Yönetimi Eğitim Programının (AYEP)  “Dünya Miras Listesi ve Alan Yönetimi: Süreç / İletişim / İşbirliği” başlıklı 4. Modülü, 8-10 Haziran tarihleri arasında Emirgan Şerifler Yalısında gerçekleştirildi.

Alan Yönetimi Eğitim programında yerel yönetimlerin alan yönetimi planı hazırlama, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alma,  listede yer aldıktan sonraki dönemde yönetim süreci ve bu süreç içinde yer alan kentlerin tecrübeleri, ÇEKÜL Akademi’nin uzman kadrosu aracılığı ile katılımcılarla aktarılıyor.  Ayrıca, vaka çalışmaları da katılımcı yerel ekiplerle paylaşılıyor. Program, alan yönetim planı hazırlama sürecine ilişkin ilkeler, uygulamalar, sonuçları ve sorunları ortaya çıkarmaya yönelik profesyonel gelişime hizmet eden bir eğitim olanağı sunuyor.

Türkiye’de yerel yönetimlerin deneyim paylaşımından kaynaklı kazanımının artırılmasını da hedefleyen 6 modüllük programa bu yıl İzmir Büyükşehir, Niksar, Ünye, Mardin Büyükşehir, Kayseri Büyükşehir, Eyüp, Sivas, Denizli Büyükşehir, Ayvalık, İzmit, Yalova, Mersin Büyükşehir, Foça, Taraklı, Edirne, Gaziantep Büyükşehir, Samsun Büyükşehir belediyelerinin alan yönetimi ve UNESCO birimlerinden gelen 22 uzman katılıyor.

2016 AYEP güz döneminde devam ediyor

Eğitim programının dördüncü modülünde Betül Bozkurt “İletişim ve işbirliği” başlığı altında, algı-duygu-davranış kavramlarının ne olduğu, etkisiz ve etkili iletişim konuları, iletişim adımları (dinleme, anlama, değerlendirme, karşılık verme), beden dilinin iletişime etkisi ile empati ve sempati kavramlarının ayrımı konularını işledi.

Ardından Yaşagül Ekinci Danışan, adaylık dosyasının UNESCO’ya iletilmesi sonrasında uluslararası sürecin yönetimi, yerelde izleme ve raporlama içinde yer alan STK’lar, kamu kurum kuruluşları ve kurullar arasındaki işbirlikleri ve iletişimi konularını paylaştı.

Katılımcılarla birlikte yapılan iletişim ve işbirliği tekniklerine dair uygulamalı atölye çalışmaları, simülasyon çalışmaları ve son gün yapılan değerlendirmenin ardından sona erdi.

Son Modül YAPEX Fuarında

Alan Yönetimi Eğitim Programının 5. Modülü, güz döneminde 5 – 7 Ekim tarihleri arasında “Alanda Teknik İnceleme ve Vaka Analizi II Birgi” konu başlığı altında Birgi’de yapılacak.

ÇEKÜL Akademinin ilkini geçtiğimiz yıl başlattığı, Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelere yönelik program geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kasım ayında YAPEX Fuarında  “Dünyadan Örnekler Vaka Çalışması” eğitimiyle tamamlanacak.