“DÜNYA GÜNÜ 2003” YAKLAŞIYOR! | ÇEKÜL

“DÜNYA GÜNÜ 2003” YAKLAŞIYOR!

23.03.2003

 “Kim demiş dünyayı değiştiremezsiniz diye, bir tek insan bile dünyayı değiştirebilir” diyerek ilk kez  1970’te örgütlenen  ve kısa sürede küreselleşen “Dünya Günü” hareketi canlılığını koruyarak sürüyor.  Geçen yılın “Evimizi Koruyalım”  temel başlığı, bu yıl yerini “Yaşam İçin Su”ya bıraktı... ÇEKÜL Vakfı da, bu yılın Dünya Günü mesajını, Nisan’daki Tarihi Kentler Birliği toplantısı sırasında,  toplantıya ev sahipliği yapacak Bartın’dan verecek...
1970’den bu yana her 22 Nisan’da, simgesel olarak “Dünyanın Yaşgünü” kutlanırken, üzerinde yaşadığımız gezegenin temel sorunları da ön plana çıkarılıyor. Uluslararası katılımla sürdürülen bu küresel çevre hareketinin Türkiye Ulusal Koordinatörü ÇEKÜL Vakfı, 2000 yılından bu yana, hareketin Anadolu’ya yayılmasında rol oynuyor, dünya ülkelerine verilen Türkiye mesajını her yıl farklı yörelerde düzenlediği etkinliklerde veriyor. Bu bağlamda temel başlığı “Yaşam İçin Su” olan Dünya Günü 2003’ün mesajı da, bu yıl Bartın’dan verilecek. Geçen yıl olduğu gibi, önce 17 Nisan’da, Kastamonu’da ülkenin diğer bölgelerinden gelecek kamu-özel-yerel-sivil kesimlerin temsilcilerinin katılımıyla etkinlikler başlayacak. Ardından bölgenin en önemli su kaynaklarından biri olan Bartın Çayı’nın da konu edileceği Bartın’da, etkinlikler devam edecek.
“7 Bölge 7 Kent” projesi kapsamındaki kentlerde ve tüm çekül temsilciliklerinde kutlanacak diğer Dünya Günü etkinlikleri ÇEKÜL’ün web sitesinden izlenebilecek...
“EARTH DAY” Ana Komitesi (www.earthday.net) projeleri ise şöyle: “Dünyanın En Susamış On Çocuğu”, “Suyunuzun İçindekini Biliyor musunuz?”,  “Kurumları Sorumluluğa Davet”...
Ana Komite’nin bu projeleri anlatan ve dünyayı işbirliğine davet eden ilk bildirisini, ÇEKÜL İletişim Sorumlusu Emre Tamer’in çevirisinden sunuyoruz:


DÜNYA GÜNÜ KOMİTESİNİN “YAŞAM İÇİN SU” KAMPANYASI İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Dünya Günü 2003 :
Dünya Günü yaklaşırken planladığınız etkinliklerden haberdar olmanzı istiyoruz.  Etkinliklerinizi   http://www.earthday.net/signup/event.asp adresinden kayıt ettirebilir veya [email protected] e-posta adresine yollayabilirsiniz.

“Dünya Günü 2003”ün konusu “Yaşam için Su”dur. “Yaşam için Su” başlığı altında ne tür kutlamalar yapabileceğinizi  http://www.earthday.net/goals/water/earthday.asp adresinden öğrenebilirsiniz.

“Dünyanın En Susuz On Çocuğu” Kampanyasına Katılım:

Bu kampanyada çocuklar susuzluk sorunu çeken bölgelerle ilgili kendi hikayelerini anlatacaklar. Çocuk seslerini kullanarak, bu Kampanya, tüm dünyanın dikkatini su sağlığı sorununa çekecek ve yerel ve küresel anlamda toplumu su sorunu hakkında bilgilendirecek.

Sizin de kendi çevrenizde su sorununun çocuklara etkileri konusunda paylaşmak isteyebileceğiniz hikayeleriniz var mı? Kendi bölgenizde iyi çalışan su projeleriniz veya su sistemleriniz bulunuyor mu?  [email protected] adresine bir e-posta göndererek, Dünya Günü Komitesi ile su sorunlarının gündeme gelmesi için nasıl ortaklık kurabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

“Suyunuzun İçinde Neler Var”: Yaşadığınız Yerin Suyunu İnceleyin!

Dünya Günü Komitesi’nin “Yaşam İçin Su Paketi”ni kullanarak toplumunuzun su sağlığını ve bunun nasıl geliştirilebileceğini öğrenebilirsiniz.  Eğitimciler, gruplar, öğrenciler için kaynak www.earthday.net/goals/water/water_test.asp adresinde bulunuyor.  “Yaşam İçin Su Paketi” hakkında daha fazla bilgi için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgililer İçin Diğer Yöntemler

Dünya gününde ve diğer günlerde dikkatleri su sorununa çekmek için http://www.earthday.net/goals/water/action.asp  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yardımınız Ve Fikirleriniz İçin Şimdiden Teşekkür Ederiz.

Dünya Günü Komitesi’nin 2 yıl sürecek  “Yaşam İçin Su” kampanyası sizin katılımınızla gerçekleşecek. Tavsiye ve fikirlerinizi [email protected] e-posta adresine bekliyoruz.

Birlikte çalışarak, dünyayı değiştiremeyeceğimizi de kim söyledi?

Dünya Günü Komitesi


(ÇEKÜL NOTU: Bu arada, komitenin web sitesinde  http://www.earthday.net/goals/issues.stm adresine biyolojik çeşitlilik ve dünyayı tehdit eden diğer çevre sorunları ile ilgili yeni dokümanlar yüklenmiş. )