Ana içeriğe atla

DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

03.12.2007

Aralık ayının beşinci günü, 1985 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Gönüllüler Günü olarak kabul edilmiştir. ÇEKÜL Vakfı bu anlamlı günü, tüm çalışmalarının ana kaynağını oluşturan gönüllüleriyle birlikte, 5 Aralık Çarşamba günü saat 17.00-20.00 arasında kutluyor ve bütün gönüllülerini ÇEKÜL Evi’nde buluşmaya davet ediyor.  

Gönüllüler, 1991 yılında 25 gönüllüyle kurulmuş olan ÇEKÜL Vakfı’nın örgütlenme yapısının çekirdeğini oluşturmaktadır. ÇEKÜL’ün doğal ve kültürel çevreyi korumak için kent-havza-bölge-ülke ölçeğinde yürüttüğü çalışmalar, Anadolu'nun dört bir yanına dağılmış 800,000 gönüllüsü, 106 yurtiçi ve 10 yurtdışı temsilcileriyle gerçekleşmektedir.

Dünya Gönüllüler Günü tüm yeryüzü insanları için uğraş veren her kesimden tüm gönüllüleri kapsamaktadır. Amacı, gönüllülüğün önemini ve değerini bir kez daha vurgulamak, gönüllülüğü yaygınlaştırmak ve güçlü bir sivil toplum ve duyarlı bir toplum bilinci yaratmaktır. Bugün insanlığın karşı karşıya olduğu sorunlar, dünyanın her köşesindeki insanların çözüm için el vermesine, gönüllü katkılarına ve dayanışmasına bağlıdır. Zamanlarını, emeklerini ve yeteneklerini tüm insanlıkla paylaşan, yaşadıkları toplumu ve dünyayı değiştirmek için uğraş veren gönüllülerin sayısını artırmak bu günün temel hedefidir. 

“Gönüllülük” ÇEKÜL Web Sayfasında
Dünya Gönüllüler Günü’nde ÇEKÜL web sayfasına eklenen “Gönüllülük” bölümü, gönüllü katılımları artırmak, ÇEKÜL’ün çalışmalarına destek vermek isteyen gönüllüleri yönlendirmek amacını taşımaktadır. Bu bölümde, ÇEKÜL’ün belli başlı projelerinde ihtiyaç duyulan gönüllü katkılar, her birinin gerektirdiği nitelikler ve süreleri açıklanmaktadır. ÇEKÜL çalışmalarına katılmak isteyen tüm gönüllüler, Gönüllü Başvuru Formu aracılığıyla ÇEKÜL’e ulaşabilirler.

Tüm Haberler