Ana içeriğe atla

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLANDI

09.06.2005

2005’te “Dünya İçin Düşün!..”
 
ÇEKÜL/Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü çeşitli etkinlikler kutladı. İstanbul’daki ÇEKÜL gönüllüleri ve ÇEKÜL’ün Anadolu’daki temsilcileri tarafından katkıda bulunulan etkinliklere geniş bir katılım oldu.
 
ÇEKÜL İstanbul’da Cihangir Parkı’nda…
Cihangir Güzelleştirme Derneği tarafından 7 yıldır düzenlenmekte olan “Cihangir Şenliği”, bu yıl da 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, çevreciler, sanatçılar, uzmanlar, Cihangirliler ve bir çok kurumun gönüllü katılımıyla gerçekleştirildi. Cihangir Parkı ve çevresinde düzenlenen etkinliğin katılanlar film gösterimleri, konserler, söyleşiler, performanslar, sergiler ve çocuklara yönelik etkinlikleri izleme fırsatı buldular.

Cihangir Şenliği’ndeki ÇEKÜL standın da ise, tüm katılımcılar ile birlikte okunan Dünyaya Karşı Sorumluluk Andının çevre bilinci, toplumsal sorumluluk ve çevreye karşı olan görevleri bir kez daha hatırlatması ve hazırlanan Dünya Çevre Günü 2005 Dünya'ya Sahip Çıkmaya Söz Verenler panosuna parmak basılması heyecan ve coşkuyu daha da arttırdı.

 

Anadolu Etkinlikleri
ÇEKÜL’ün Anadolu temsilcilikleri ile birlikte yürüttüğü etkinlikler çerçevesinde ise 4 Haziran’da Tokat’ın Erbaa ilçesinde çevre konulu afişlerle ilgili bir sergi düzenlendi. Serginin ardından Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, sivil toplum kuruluşları ve Erbaalılar’ın katıldığı bir “temizlik yürüyüşü” gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak Erek Caddesi ve Gazi Bulvarı’nda temizlik yapıldı.

 

Kastamonu’nun Taşköprü İlçesi’nde ise, çocukların hazırladıkları pankartlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıldı. Kentin parkları, tarihi eserleri, konakları ve hamamları ziyaret edildi ve Elmalı Bahçe’de piknik yapıldı.
 
Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürütülecek olan Samsun etkinliği kapsamında gerçekleştirilen “Çevre Şenliği”nin bu yıl onuncusu düzenlendi. Şenlik, Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı tarafından verilen konserle son buldu.
 
Dünya Çevre günü nedeniyle Bursa’nın Mudanya ilçesinde Pınar Dinç ve Ayşegül Şaşmaz’ın “doğa” konulu seramik sergisi düzenlendi. Serginin açılışı, 5 Haziran’da saat 16.00’da Mudanya’daki ÇEKÜL Evi’nde gerçekleştirildi.

 

 

 

Tüm Haberler