Ana içeriğe atla

Dünden Bugüne Uzunköprü

21.08.2013

2011 yılının sonunda TKB’nin ilk Bölge Toplantısı'na ev sahipliği yapan Uzunköprü Belediyesi, “Belgelerle Dünden Bugüne Uzunköprü” kitabı ile değerli bir envanter çalışması yayımladı. Kitap, tarihçi, Osmanlı arşivi uzmanı Orhan Özdil’in editörlüğünde, Uzunköprü ve çevresiyle ilgili yaklaşık 10 bin belge içinden seçilenlerle hazırlanmış. Belgeleri seçerken Uzunköprü’nün bugünkü sınırlarında  kalınmış.

Uzunköprü’nün tarihçesinden sonra, mülki ve idari, sosyal, kültürel, siyasal, dinsel ve güvenlikle ilgili, imar ve kalkınma, mali ve iktisadi, eğitim ve okullar, nüfus ve demografik konularla ilgili belgeleri içeren yayın Osmanlı arşivi uzmanı Gülçin Abay ve araştırmacı Hasan Abay tarafından yayına hazırlanmış. İlgilenenler yayına Uzunköprü Belediyesi ya da ÇEKÜL Bilgi-Belge Merkezi’nden ulaşabilirler.

Uzunköprü Belediyesi son yıllarda yaptığı koruma çalışmarıyla dikkat çekiyor. Sınırlı kaynaklara rağmen kentte restorasyon ve düzenleme çalışmaları devam ediyor. Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen ve ekibi kültürel mirasın korunmasının yanı sıra komşusu Yunanistan ile de bağları güçlendirmek, kentteki turizmin canlanmasını sağlamak için çalışmalar yürütüyor.   

 

Tüm Haberler