Doğu Karadeniz'de gezgin bir festival | ÇEKÜL

Doğu Karadeniz'de gezgin bir festival

08.07.2011

İnsan önce bir coğrafyaya yerleşir, ardından oranın taşıyla kendine savunma ve barınma sistemleri kurar, toprağını işler ve beslenir. O coğrafyada hayatta kalmak için ürettiği herşey kültürdür. Asırlardan beri süzülerek günümüze kadar ulaşan bu değerler kimliğimizin ana ögeleridir. Doğa'dan kimliğe uzanan bu bütün kırıldığı zaman ise bunalım başlar.. İşte Doğu Karadeniz'in eşsiz doğal ve kültürel değerlerinin birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu 6 senedir gösteren gezgin bir festival, Yeşil Yayla Festivali, bu birlikten doğan eşsiz kimliği vurgulamak için her sene farklı bir temadan yola çıkar. Geçen senenin teması "Taş"mış. Bu seneninki ise "İnek". Festivali düzenleyen Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği'nin web sitesinde bu senenin tema seçimi ile ilgili yazanlar çok çarpıcı:

"Doğu Karadeniz’de bir zamanlar neredeyse kutsal sayılan, adına türküler – destanlar yazılan, geleneksel yaşamda ritüellerle yaylalara taşınan ve herkesten farklı olarak ona bakan, sütünü sağan, otlatan ‘kadınla’özel bir ilişki kuran inekler şimdi nerede sorusuna birlikte yanıt arayacağız. Aynı zamanda çayın bölgeye gelişi ve tüketim ürünlerinin köylere girmesiyle gündelik yaşamda ne gibi değişiklikler oldu hep beraber anlamaya çalışacağız."

Gezici festival bu sene Artvin’e bağlı Arhavi ilçesinin doğal dokusu bozulmamış birbirinden değerli mimari ve doğal özelliklere sahip köylerinde konumlanacak. Kesinlikle gitmek gerek, hem de her sene!

Gidemeyenler programı okumaktan bile mutluluk duyacaktır: http://www.golader.org/?p=158