Ana içeriğe atla

Doğası, Tarihi ve Folkloruyla Simav

12.11.2010

Türkiye’nin küçük büyük pek çok kentinde artık kültür değerleri kayıt altına alınıyor. Belgeleyerek somut ve somut olmayan kültürel mirasına sahip çıktığını gösteren son kentlerden biri Simav oldu. Doğası Tarihi ve Folkloruyla Simav adlı kitap, kentle ilgili birçok önemli ayrıntıyı ilgilenenlerin dikkatine sunuyor.

Simav Kaymakamlığı tarafından yayımlanan çalışma, Cihat Pala ve Ertuğrul Erdoğdu’nun imzasını taşıyor. Kitapta; Simav’ın Doğal Yapısı, Yeraltı Zenginlikleri, İklim Özellikleri, Nüfus ve Sosyoekonomik Durumu, Sanayi ve El Sanatları, Gelenek ve Görenekler, Yöresel Halk Edebiyatı ve Folklor, Eğitim-Öğretim Kurumları, Kasabalar ve Köyler, Türklerden Önceki Dönemlerde Simav, Cumhuriyet Döneminde Simav gibi bölümler var.

Kitabı hazırlayanlardan emekli öğretmen-yazar Cihat Pala, kaleme aldığı önsözde şunları belirtmiş: “Simav için yazılanlar bu kitapla bitmeyecektir. Bizden sonra gelecek olanlar da yazılmayanları bulup günışığına çıkarmaya devam edeceklerdir…” Öyle görünüyor ki Simav, kültürel zenginliğini yayınlar aracılığıyla tanıtmaya-tartışmaya yakın gelecekte de devam edecek.

Tüm Haberler