DOĞAL GÜZELLİKLERİYLE BİLİNEN GÜRÜN, KENT MERKEZİNİ YENİLİYOR | ÇEKÜL

DOĞAL GÜZELLİKLERİYLE BİLİNEN GÜRÜN, KENT MERKEZİNİ YENİLİYOR

28.01.2009

Sivas’ın doğal güzellikleriyle bilinen ilçesi Gürün’de, kent merkezinin de daha temiz ve düzenli bir görünüm kazanması için yenileme çalışmaları yapılıyor. Gürün’deki doğal miras alanlarından biri olan Gökpınar gölü, dalma sporu  ve sandal sefası yapmak isteyenlerin akınına uğrarken, Gürün kent merkezi de ziyaretçilerin uğrak noktası oluyor. Gürün Belediyesi de kentin metruk alanlarını ve sokaklarını yenilemek, sivil mimari örneği konaklarını restore etmek için çalışmalar yürütüyor.

Gökpınar gölü gibi, Tohma nehri, Şuğul vadisi, Balıklı Çermik(Uyuzpınar) ve kendine özgü dokusunu koruyan köyleriyle de Gürün, Sivas’ın önemli ilçelerinden biri konumunda. Doğal güzellikleri nedeniyle yaz aylarında ziyaretçi akına uğrayan Gürün’de, kent merkezinin birçok noktasında yenileme ve düzenleme yapılıyor. Sokak ve caddelerde parke taş döşemesi ve çevre düzenlemesini bitirmek üzere olan belediye, tescillenen 10 konaktan 8 tanesini restore etmek için çalışmalara başladı. Gürün Belediyesi çalışmalarını 2010 yılına kadar bitirmeyi planlıyor.

 

Köşkerler Çarşısı Yenilenecek

Ayakkabı anlamına gelen “Köşker”, Gürün’de bir çarşının ismi. Eskiden sadece ayakkabı imalatçılarının olduğu bu çarşıda artık sadece birkaç tamirhane yer alıyor. Ayakkabı imalatı gibi, elde yapılan geleneksel zanaatlar, utsa-çırak ilişkilerinin kaybolmasıyla yok olma noktasına geldi. Gürün’deki ayakkabıcılar artık sadece tamirat yaparak dükkanlarını açık tutmaya çalışıyor. Belediye,  Köşkerler çarşısında sokak yenileme ve cephe iyileştirme çalışmaları yaparak, çarşının kentin yeni yüzünü yansıtmasını planlıyor.  

 

Buğday üretimi ve satışı da kent halkının önemli geçim kaynakları arasında. Bu nedenle çarşı içinde buğday satışı birkaç noktada devam ediyor. Pek çoğu yeni yapılan organize sanayi bölgesine taşınan buğday toptancılarından çarşı bölgesinde kalanların da taşınması sağlanacak. Bu alanda otopark ve iş merkezi yapılması planlanıyor.

En belirgin özelliği olan turkuaz rengi ve 16 metreye kadar ulaşan derinliği ile doğal miras alanı olan Gökpınar gölünün çevre düzenleme çalışmaları da Gürün Kaymakamlığı tarafından yürütülüyor.