Ana içeriğe atla

Doğa ve kültürle varız!

01.06.2012

Bu yıl 15 tarihi kentteki 375 çocuk “Kültür Elçisi” oldu. Beş yıldır devam eden ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri Projesi’nin son yılında Amasra, Şehitkâmil, Nallıhan, Mecitözü, İskilip, Havsa, Uzunköprü, Şile, Kula, Tosya, Savur, Aydın, Aksaray, Silifke, Yatağan kentlerinde Kültür Elçileri yetişti. Doğal yaşam, geleneksel mimari, arkeoloji ve yaşam kültürünü konu alan eğitim programı, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve yereldeki uzmanların desteğiyle, ÇEKÜL gönüllü eğitimcilerinin “gönülden” desteğiyle tamamlandı.

Son dört eğitim Mecitözü, İskilip, Aksaray ve Savur’da yapıldı;

Mecitözü’nden Atatürk İlköğretim Okulu, İskilip’ten Azmi Milli İlköğretim Okulu, Aksaray’dan Emlak Kredi İlköğretim Okulu, Savur’da ise Nuri Cıngıllıoğlu, Mehmet Fuat Demir, Evren ve Sürgücü İlköğretim Okulları öğrencileri eğitime katıldı. Kültür Elçileri, ÇEKÜL’ün  “Doğa ve kültürle varız” bakışından hareketle kentlerindeki doğal ve kültürel değerlerin yanı sıra, yaşadıkları coğrafyaya farklı bakmayı, paylaşmayı, bilgiyi aktarmayı, sorgulamayı, tartışmayı, öğrendikleriyle yeniden üretmeyi de deneyimledi.

Aksaray’da: Arkeoloji-Yusuf Altın, Coğrafya-Şeref Yeşildağ, Mimar-Rana Ata, Yaşam Kültürü-Erdoğan Kaya 

İskilip’te: Arkeoloji-ÇEKÜL Eğitimcileri, Coğrafya-Sabri Çiçekçi, Mimar-Doğan Koşan, Yaşam Kültürü-Sabri Çiçekçi 

Mecitözü’nde: Arkeoloji- Önder İpek-Resul İbiş, Coğrafya-Okan Akın, Mimar-Esra Keskin, Yaşam Kültürü-Burhan İmrak 

Savur’da: Arkeoloji-Mesut Alp, Coğrafya-Mehmet Uncu, Yaşam Kültürü ve Kent Dokusu-Fatma Meral Halifeoğlu-Neslihan Dalkılıç, Mimar-Ayper Urlu

Eğitimlere destek vererek, alan incelemelerinde Kültür Elçileri’ne eşlik etti.

ÇEKÜL ‘ün uzman eğitimcileri Mayıs ayını da farklı eğitim içerikleri hazırlayarak ve uygulayarak yoğun geçirdi:

Kazı Alanında Keşif!

Hisar Okulları ile birlikte bu yıl iki çalışmaya imza attık. 1.sınıflarla arkeolojiyi, 4.sınıflarla İstanbul’un su yapılarını irdeledik. Hisar Okulları için ÇEKÜL Vakfı eğitimcileri tarafından oluşturulan uygulama paketi, yapılan alan gezileri ve performans etkinlikleri ile pekişti.  1. sınıflarla Hisar Okulları bahçesinde oluşturduğumuz kazı alanlarında esrarengiz çömlek kalıntılarını incelerken,  4.sınıflarla Paşadere, Kovuk ve Uzun Kemerleri gezdik.

Irmak Okulları ÇEKÜL Yayınları ile endüstri mirasının izini sürüyor!

Irmak Okulları ilköğretim kademesinde İlk Yıllar Programı (PYP) uygulanmakta. Bu program kapsamında Irmak Okulları 5. Sınıf öğrencileri, “Güvenli Yaşam” başlığı altında ve “Elimi Tut” ünitesi kapsamında toplumun ihtiyaçlarını, sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yaşayarak öğreniyor. Geçen yıl “Ağaçların Diliyle İstanbul” başlığı altında ÇEKÜL Vakfı ve Irmak Okulları birlikte hareket etmişti. Bu yıl da, önceki yıla benzer bir şekilde 5.sınıf öğrencileri ÇEKÜL Vakfı tarafından hazırlanan Endüstri Mirası yayınları üzerinden İstanbul’un endüstri mirasının izini sürdü.

Yapıların Diliyle İstanbul Eğitimi

Bu yıl yapıların dili, SSK Blokları, İMÇ, Süleymaniye ve Şehzade camilerinde açıldı… Esenyurt Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile İstanbul sokaklarında dinleyecek öykümüz vardı.

 

 

 

Tüm Haberler