Ana içeriğe atla

DİVRİĞİ'DE PROF. DR. MAHİR TEVRUZ ANAOKULU AÇILIYOR

12.11.2005

Divriği'de geleneksel konutların restorasyonunu ve işlevlendirilmesini aralıklarla sizlere duyurmaya çalışıyoruz. Cumhuriyet İlkokulu, Ayanağa Konağı, Sancaktar Konağı ve Demiralay Konağı restorasyonları biten yapılardan... Sivas'ı son ziyaret ettiğimizde öğrendiğimize göre, Şeyhoğlu ve Mühürzade Konakları ile ilgili olarak uygulamaya yönelik çalışmalar başlatılmış. Bununla beraber, son günlerde Divriği Ulu Cami ilgili ortaya atılan fikirler ve tartışmalar Divriği'nde yapılan diğer çalışmalara göre -haklı olarak- daha çok gündemi meşgül ediyor.

Biz de bu yoğun gündem içinde gözden kaçabilecek bir açılışı sizlerle paylaşmak istedik. Korumaya yönelik çalışmalarımızı, tüm Anadolu'da olduğu gibi Sivas ve Divriği'de de kamu-yerel-sivil-özel birlikteliğine dayalı bir örgütlenme biçimi ile yürütüyoruz. Bu örgütlenme biçiminin, en önemli sivil katılımcılarını, küçük kentlerin artık büyük kentlerde yaşamaya devam eden hemşerileri oluşturuyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Mahir Tevruz'un Divriği'de, doğduğu kentte yaptırdığı “Prof. Dr. Mahir Tevruz Anaokulu”, “Eğitime % 100 Destek” kampanyası çerçevesinde 14 Kasım 2005 Pazartesi günü saat 15:00'da açılıyor.

Okulun mimari projesi Zuhal Keskin ve Metin Keskin tarafından hazırlandı.
 

Tüm Haberler