Ana içeriğe atla

DENİZLİ DE KÜLTÜR ELÇİLERİNE KAVUŞTU

06.03.2008

Denizli’de 21–23 Şubat 2008 tarihinde yapılan “Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı”, ÇEKÜL Denizli Temsilciliği, Denizli Valiliği, Mimarlar Odası ve Denizli Belediyesi işbirliğiyle, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Atatürk İlköğretim Okulu yönetici ve öğretmenlerinin katkı ve gayretleriyle gerçekleştirildi.

Onbir erkek, onbir kız, toplam 22 altıncı sınıf öğrencisi Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı’na gönüllü olarak katıldı. Programın yerel eğitmenleri, araştırma görevlisi Tülay Aygören (Pamukkale Üniversitesi-Coğrafya Öğretmenliği), arkeolog Haşim Yıldız, Çekül Temsilcisi mimar Ahmet Yoldaş ve öğretmen Abdülgaffar Nemutlu katkılarını gönüllü sundu. ÇEKÜL eğitimcisi olan Tuğba Kurt ve Gamze Çırakman tüm programın genel yürütücülüğünü ve koordinasyonunu sağladı.

Üç gün süren programın bir bölümü Mimarlar Odası’nın salonlarındaki teorik bilgilendirme ve eğitimlerle gerçekleşti. Kent ve il ölçeğinde yapılan gezilerle, yerel coğrafya ve kültüre etkileri, arkeoloji ve kültür, kent tarihi ve kent kültürü, yaşam ve yemek kültürü konularında somut bilgiler verildi. Tülay Aygören’le Kaklık, Haşim Yıldız’la Pamukkale, Ahmet Yoldaş’la kent dokusunda incelemeler yapan öğrenciler, kentleri hakkında ayrıntılı bilgiler kazandılar.

Artık bu kentin de “Bana Kentimi tanıt, bana kendimi tanıt” diyerek eğitimini tamamlamış kültür elçileri var. Eğitimini tamamlamış elçilerle “Denizli Kültür Elçileri Komitesi” kuruldu. Onlar her ayın bir gününü bir arada geçirerek kentlerinin doğal mirasını korumaya yönelik projelerle bu bilinci yaşatmaya kararlılar. Kültür elçileri, kendi yaşıtları başta olmak üzere tüm Denizlililere kentin kültürünü tanıtacaklar. Doğal ve tarihi çevre ile kültür alanında gördükleri yanlışları yüksek sesle bildirecekler, doğrularının yapılmasını isteyecekler. Başka şehirlerden kentlerine gelen diğer kültür elçilerine Denizli’yi tanıtacaklar. Ayrıca, başka şehirlere giderek o yörenin ve kentin kültürünü tanıyacaklar.

Tüm Haberler