Ana içeriğe atla

Çorum’un Bayat Köyü'nden sanat yükseliyor

24.06.2011

1926 yılında hayat bulan Bayat Çiftliği restore edilerek farklı etkinliklerin gerçekleştirileceği bir sanat merkezi haline getiriliyor...

29 Ekim 1923 tarihinde meclis kürsüsünden Cumhuriyetin ilanını okuyan ve otuz beş yıl Çorum Milletvekilliği yapan İsmet Eker’in, Çorum’un Bayat Köyü’nde yer alan çiftliği sanat merkezi haline getiriliyor. Çorum Valisi Nurullah Çakır’ın girişimiyle mülkiyeti bir protokolle Valiliğe devredilen çiftlikte bulunan İsmet Eker Konağı, 29 Ekim 2012 tarihine kadar restore edilecek. Çiftlik, İsmet Eker Sanat Merkezi dışında Çorum Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri için uygulamalı derslerin yapılabilceği atölyeler olarak da kullanılabilecek. Ayrıca tahıl siloları arasında kurulacak bağlantı yollarıyla silolar daha kulllanışlı hale getirilecek.

“Çorum Strateji Çalıştayı” için Çorum’da bulunan Bayat Köyü’nde gerçekleşen protokol imza törenine katılan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen yaptığı konuşmada; “Sanat merkezi olarak nefes almaya başlayacak ve etkinliklerle kentin sanat nabzını tutacak çiftliğin bir bölümünün tarihi özelliklerini yansıtan ve kullanım amacını anlatan bir müzeye dönüştürülmesi gerekiyor,” dedi. Sözen, çiftliğin 2012 yılında  restorasyonunun tamamlanması için Çorum Valiliği’ne ÇEKÜL Vakfı olarak destek olacaklarını belirtti.

Atatürk’ün Atatürk Orman Çitliği’nin kuruluşunun ardından daha fazla çiftlik kurulması isteği karşısında 1926 yılında hayat bulan Bayat Çiftliği, bir konak, ahırlar, samanlık, tahıl siloları, kuruluk, bahçe, hizmetkârların kaldığı yapılar, tandırlık, mutfak, kümesler gibi pek çok bölümden oluşuyor.

Tüm Haberler