Ana içeriğe atla

Çocuklar Atatürk Arboretum'da doğayla buluştular

14.11.2016

ÇEKÜL Vakfı Bilgi Ağacı eğitim birimi, “Doğada(n) Öğreniyorum Etkinlikleri” başlıklı eğitim çalışmasıyla çocuklarla doğayı bir kez daha bir araya getirdi. İstanbul-Atatürk Arboretumunda 9 Kasım’da Turgut Reis İlkokulu’ndan 19 2.sınıf öğrencisi ve öğretmenleri Bilgi Ağacı eğitim uzmanlarının rehberliğinde doğayla ne denli yakın bir bağ taşıdığımızı deneyimledi, doğayı keşfetti ve daha yakından tanıdı.

Doğanın sesine kulak verdiler

Bu eğitim programı, oyun biçiminde kurgulanan içeriğiyle bir atölye çalışması niteliği taşımakta. Ezbere dayanmayan eğitim anlayışıyla, etkin, katılımcı bireyler yetişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen ÇEKÜL Bilgi Ağacı, çocukları doğayı görmeye, duymaya, hissetmeye ve edindikleri bilgilere dayanarak kendi keşiflerini yapmaya çağıran etkinliklerle dolu bir atölye gerçekleştirdi.

Katılımcı öğrencilerin birbirini tanıdığı “Tanışma Oyunu”yla başlayan eğitimde, sırasıyla “Doğadaki Renkler: Renk Kartelaları”, “Doğanın Dokuları”, “Beni Bul” oyunları oynandıktan sonra, tanıtıcı kartlarla yapılan ağaçları yakından tanıma çalışması ile etkinlik tamamlandı. Öğrenciler, Bilgi Ağacı uzmanlarının hazırladığı yardımcı malzemelerin de yardımıyla doğanın renklerini ve dokularını keşfetti; ağaç bulmacasıyla verilen bilgiler ışığında özelliklerini ayırt ederek Atatürk Arbetorumu’ndaki ağaçları tanıdı.

Doğayla bağlarını hissetmek

“Doğada(n) Öğreniyorum Etkinlikleri” çocukların, doğayı tanıyarak ve yaşamın dünyada bir bütün olduğunu algılayarak, ileride doğal ve kültürel mirası korumada etkin birer birey olmalarını sağlamayı hedefliyor. Çocuklar  “Doğada(n) Öğreniyorum Etkinlikleri” ile insanın doğayla; buna bağlı olarak da doğadaki tüm türlerin birbirleriyle nasıl yakın bağlar taşıdığını gördüler; dokunarak, duyarak, görüp koklayarak ormanı ve ormanda yaşayan farklı canlı türlerini daha yakından tanıdılar.

Bilgi Ağacı eğitimleri, doğal ve kültürel mirasın korunmasında farkındalık yaratan çalışmaları, öğretmen ve öğrencilere yönelik farklı içerikteki eğitim programlarıyla devam edecek.

Tüm Haberler