Ana içeriğe atla

“ÇİZGİLERDE ANADOLU” KARİKATÜR YARIŞMASI SONUÇLANDI

06.08.2009

Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin “Çizgilerde Anadolu” Karikatür Yarışması projesi;  Karikatürcüler Derneği, AKMED, TURSAB, ÇEKÜL, Ege ve Homer Yayınları’nın destekleriyle gerçekleşti. 1 Ağustos 2009 tarihinde İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Yıldız Salonu’nda açılan sergide birbirinden değerli karikatürler sanatseverlerle buluştu.  İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ve Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya başta olmak vakıf, kurum ve kuruluşun yanı sıra çok sayıda sanatseverin katılımıyla gerçekleşen törenle, yarışmaya gönderilen 210 eser arasından ödüle layık görülen 8 esere ödülleri verildi. 

Yarışmaya Balıkesir’den katılarak birincilik ödülüne layık görülen Önder Önerbay, “Aktüel Arkeoloji Dergisi Özel Ödülü”nü, Ankara’dan katılan Emrah Arıkan, “AKMED Özel Ödülü”nü, İstanbul’dan katılan İbrahim Tuncay “Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Özel Ödülü”nü aldı. Bunların yanı sıra TURSAB, ÇEKÜL, Homer ve Ege Yayınları tarafından verilen 4 Başarı Ödülü ve Penguen Dergisi’nin ödülü de sahiplerine ulaştı.

1.Önder Önerbay, “Aktüel Arkeoloji Dergisi Özel Ödülü”

2007 yılından bu yana yayımlanan Aktüel Arkeoloji Dergisi, Anadolu’nun kültürel mirasını ve arkeolojik varlıklarını tanıtmayı, kültürel bilincini geliştirmek için arkeoloji bilimini her kesimin anlayabileceği bir dille anlatarak sevdirmeyi amaçlamaktadır. Dergide protohistorya, prehistorya, klasik arkeoloji ve sualtı arkeolojisi gibi alanlara da yer verilmektedir.

2.Emrah Arıkan, “AKMED Özel Ödülü”

Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin “Çizgilerde Anadolu” Karikatür Yarışmasına katılan ve kültürel, tarihsel, arkeolojik mirasın evrensel değerlerini koruma, sahip çıkma, farkına varma bilincini en iyi karikatürize eden birbirinden değerli 110 eser İstanbul Arkeoloji müzeleri Yıldız Salonu’nda Ağustos sonuna kadar sergilenecek. Yıl boyunca devam edecek olan sergi İstanbul’dan sonra Ankara, Antalya, Bodrum ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde sanatseverlerle buluşacak.

3.İbrahim Tuncay, “Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Özel Ödülü”

Cemalettin Güzeloğlu, ÇEKÜL Vakfı Özel Ödülü

Tüm Haberler