Ana içeriğe atla

ÇEKÜL’DEN ÇOCUKLAR İÇİN “ÇEVRE EĞİTİMİ”

23.04.2008

ÇEKÜL Vakfı, ilköğretim öğrencilerine yönelik hazırladığı Çevre Eğitiminin pilot uygulaması başladı. Cumhuriyet İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencileriyle başlayan çalışma, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ile işbirliği içinde yürütülüyor. Çocukların çevreye olan duyarlılıklarını arttırmayı hedefleyen eğitime, Orman Fakültesi öğrencilerinden de temsilciler katılıyor.

Cumhuriyet İlköğretim okulu öğrencilerinden 47 çocuk, Beşiktaş Belediyesi'nin tahsis ettiği araçlarla okullarından alınarak yeşillikler içindeki İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesine getirildi.  7 Ağaç Proje'si sorumlularının eşlik ettiği öğrenciler, fakülte öğrencileri ve öğretmenleri tarafından karşılanarak konferans salonundaki yerlerini aldı. İlk defa bir üniversiteye gelen öğrenciler, Dr. Sermet Çalışkan'ın, ormanların ve doğal yaşamın önemi vurguladığı sunumunu büyük ilgiyle izledi. İ.Ü.Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Gülen Özalp, Prof. Dr. Feyza Akyüz de çocukları bu heyecanlı günlerinde yalnız bırakmayarak, sunum sonrası çocuklarla sohbet etti.

Konferans salonundaki sunumun ardından Atatürk Arboretumu'na gidilerek ağaç  türleri hakkında öğrencilere bilgi verildi. Yrd. Doç. Dr. Nesibe Köse önderliğinde yapılan Arboretum gezisinde, farklı ülkelerden gelen ağaç türlerini inceleme fırsatı bulan öğrenciler, sordukları sorularla ve öğrenme istekleriyle çevreciliğin ilk adımlarını attı. Öğrenciler, Orman Mühendisi olmak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda da fakülte öğrencileri tarafından bilgilendirildi. Eğitimin sonunda öğrencilere sertifikaları verildi.

Çevre Önderleri Uygulamalı Çevre Eğitimi pilot çalışmasının, üç okulda daha uygulanması  planlanıyor. Yapılan çalışmalar sonucunda daha geniş kapsamlı bir eğitim modülü hazırlanmasını hedefleyen ÇEKÜL Vakfı ve İ.Ü. Orman Fakültesi, bundan sonraki eğitimleri de birlikte yürütecek; ve bir çok okulda, Çevre Önderleri yetiştirilecek.

 

Tüm Haberler