ÇEKÜL ve ETİ YENİ KUŞAKLAR İÇİN BİR ARADA | ÇEKÜL

ÇEKÜL ve ETİ YENİ KUŞAKLAR İÇİN BİR ARADA

29.05.2008

Türkiye’nin kültürel mirasının korunması, yeni kuşakların unutulmaya yüz tutan değerlerimizi öğrenmesi ve geliştirmesini hedefleyen ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri sosyal sorumluluk projesinin basın toplantısı, 28 Mayıs 2008 tarihinde Ankara’nın Beypazarı ilçesinde, ETİ Şirketler Grubu CEO’su Hazım Ellialtı, ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Ülkenin dört bir yanını gezen ve Türkiye'nin soyut ve somut mirasının belgelenmesinde önemli çalışmalar yapan Gazeteci-Yazar Fatih Türkmenoğlu ise projenin yürütüldüğü illerde, öğrencilerle eğitimlere katılarak, kültür elçilerinin yapacağı kısa belgeseller, fotoğraf çalışmaları ve yazılı metinlerin oluşturulmasıyla ilgili destek verecek. Çocuklarla birlikte hazırlanacak etkinlere katılacak. 

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri projesi kapsamında, 2008-2012 yılları arasındaki 5 yıllık sürede Türkiye genelindeki 77 kentte, yaklaşık 4 bin çocuk, ülkemizin tarihi ve kültürel mirasını korumak amacıyla projeye dahil olacak. Ulusal ve yerel uzmanlar tarafından hazırlanan teorik ve pratik eğitimler alacak çocuklar, yaşadıkları kente farklı bir gözle bakmayı öğrenecek, bu doğrultuda da kentlerinin gönüllü Kültür Elçileri olarak kültürel miraslarını bir adım öteye taşıyacak çalışmalara imza atacak.

Beypazarı Halk Evinde yapılan basın toplantısında, projenin amaç ve hedeflerini aktaran ETİ Şirketler Grubu CEO’su Hazım Ellialtı, “Projemizle amacımız çocuklarımızın yaşadıkları kentin - bölgenin doğal ve kültürel zenginliğinin farkına varmalarını ve bu değerlerin korunması ve geliştirilmesi konularında aktif olarak rol almalarını sağlamak… ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri geleceğimizi geçmişten gelen değerler hamuruyla yoğurarak, ülkemizin tarihi ve kültürel mirasını koruyan temsilciler olacaklar. Uzun soluklu projemizde bu bilincin Kültür Elçilerimiz vasıtasıyla tüm Türkiye’ye yayılmasını hedefliyoruz. 5 yılda 77 kentimizde 4 bini aşkın çocuğumuz  “ETİ ÇEKÜL Kültür Elçisi” projesine dahil olacak,” dedi.

ÇEKÜL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise projeyle ilgili şöyle konuştu: “Kuşakları sağlıklı yaşatmak için geçmiş ile gelecek arasındaki bağın güçlü kurulması gereklidir. Bunun için geçmişten geleceğe akıp gelen değerlerin üstüne, hızla yeni değerler ekleyebilecek çağdaş yöntemleri bulmak, geliştirmek, yerleştirmek zorundayız. Bireyin kendini tanıması, bu özel coğrafyanın oluşturduğu değerleri boyutlandırması, özgür bir ortamın varlığıyla anlam kazanır. “Kültürel kimliğe”, “kültürel sürekliliğe”, bunun aralıksız tartışıldığı ortamlara gerek vardır. İşte Kültür Elçileri kültürel eğitim programı, 12 yaşındaki çocuklara, bu taptaze beyinlere böylesine bir ortam sunmaktadır. Bu ortamı yaratmak için ÇEKÜL Vakfı ile ülkemizin köklü ve öncü kuruluşu ETİ çok değerli bir işbirliği gerçekleştirmektedir. Hiç zorlanmadan ortak bir amaçta gönülden buluştuğumuz ETİ ile Anadolu’nun kimlikli kentleri bundan böyle ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileriyle farklı bir nitelik kazanacak, geleceğe farklı umutlarla bakacaklardır. Bu proje, kültürümüz ve çocuklarımızın geleceği için bir seferberliktir, bir dönüm noktası olacaktır.”  

Proje kapsamında  ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri’nin çeşitli eğitim ve proje çalışmalarına katılacak olan Fatih Türkmenoğlu ise; “Proje sayesinde Kültür Elçisi çocuklarımızla tanışacağım. Önümüzdeki yıl 13 kentimize giderek genç kültür elçilerimizle tanışacak olduğum için çok heyecanlıyım. Onların gözünden kentlerini bir kez daha göreceğim. Aslında her gezi özel, her gezi farklıdır; belki ben de birçok şey bildiğimi sandığım yerler hakkında yeni şeyler öğrenerek şaşıracağım.” dedi.

Basın toplantısının ardından ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri, basın mensuplarına Beypazarı'nı gezdirdi. 12 yaşındaki kültür elçisi Elif Aktaş, anlatımıyla herkesi kendine hayran bıraktı. Çocuklar, eğitim süresince yaptıklarını Yaşayan Müzede hazırladıkları sergiyle katılımcılarla paylaştı.

 

http://www.kulturelcileri.org adresinden ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri web sitesine ulaşabilirsiniz.