Ana içeriğe atla

ÇEKÜL ve BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ’NİN İŞBİRLİĞİYLE ARDIÇ FİDANLARI YEŞERECEK

06.07.2007

Beşiktaş Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı tarafından 1993 yılından bu yana yürütülen 7 Ağaç Ormanları Projesi kapsamında “Babalar Günü”ne özel ardıç ormanı oluşturdu. “Babalar Günü”nde, babalara ardıç fidanı armağan ederek sertifikalarını binlerce aileye ulaştıran Beşiktaş Belediyesi ve ÇEKÜL’ün bu ortak girişimi, yok olmaya yüz tutmuş Anadolu’nun simgelerinden biri olan ardıç ormanlarını çoğaltmayı ve küresel ısınmaya karşı önlem almayı amaçlıyor. 

“Beşiktaş Belediyesi Babalar Günü Ormanı”nın bakımı, fidanların dikiminden itibaren beş yıl süreyle ÇEKÜL tarafından yapılacak. Bu süre içinde kuruyan fidanların yerine ÇEKÜL tarafından ücretsiz olarak yenileri dikilecek. “Beşiktaş Belediyesi Babalar Günü Ormanı” dikim çalışmaları dikim mevsimi olan Kasım 2007-Nisan 2008  tarihleri arasında Sivas-Divriği£de yapılacak.

Yaşama gücünü yitirmeyen ağaç

Anadolu uygarlık tarihinde önemli bir yeri olan ardıç ağacı, Orta Asya’dan bu yana Türkler için bereketin, uğurun, sağlığın simgesi sayılmış ve kutsal kabul edilmiştir. Geçmişte Anadolu£da üç milyon hektar olan ardıç ormanı varlığı, bugün hızla tükenmektedir. Oysa kıraç topraklarda yaşama direnci ve yüksek oranda karbon depolama özelliğiyle ardıç ağacı, toprak kaybına ve küresel ısınmaya karşı en etkili savaşım aracıdır. En güç koşullarda bile tutunacak yeri kalmamasına rağmen yaşama gücünü yitirmeyen, bu toprakları terk etmemeye direnen ardıçlar Anadolu’nun simgesidir.

 

Tüm Haberler