ÇEKÜL Vakfı’ndan Cumhuriyet’e Armağan: 100. Yıl Ormanı | ÇEKÜL

ÇEKÜL Vakfı’ndan Cumhuriyet’e Armağan: 100. Yıl Ormanı

20.03.2023

Basın Bülteni / 21 Mart 2023

 

ÇEKÜL Vakfı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı anısına, 1994 yılından bu yana yürüttüğü 7 Ağaç Ormanları Ağaçlandırma Programı kapsamında  “100. Yıl Ormanı” kampanyasını hayata geçirdi.

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı), 1990 yılından bu yana “Doğa ve Kültürle Varız!” sloganıyla koruma bilincinin gelişmesi için çalışıyor. Doğa-kültür-insan arasındaki yaşamsal uyumun savunucusu olan ÇEKÜL Vakfı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yılına armağan ettiği “100. Yıl Ormanı” kampanyasını başlattığını duyurdu.

“Cumhuriyet mirastır”

Türkiye’yi ve Cumhuriyet’in getirdiği değerleri “miras” kabul eden bireyleri ve kurumları, 2023 yılı boyunca devam edecek kampanyaya davet eden ÇEKÜL Vakfı, 7 Ağaç Ormanları Ağaçlandırma Programı kapsamında yıl boyunca dikilecek tüm fidanların “100. Yıl Ormanı” başlığı altında anılacağını açıkladı.

1994 yılından bu yana yürüttüğü “7 Ağaç Ormanları” çatısı altında oluşturulan 100. Yıl Ormanı Kampanyası, www.yuzuncuyilormani.org adresinden detaylarıyla incelenebilir.    

“Tek suçlu iklim krizi değil”

Vakfın kurucularından olan ÇEKÜL Genel Koordinatörü Betül Sözen, 21 Mart’ın Orman Haftasının ilk günü ve ilkbahar ekinoksu olduğunu hatırlatarak; baharın gelişini bu güzel haberle birlikte kutlamak istediklerini söyledi ve sağlıklı bir geleceğin en temel ögesi olan ormanların tüm canlıların evi, yuvası olduğunu vurguladı. Sözen, “Ormanlar aynı zamanda suyun, toprağın, havanın koruyucusu… Cumhuriyet’in ‘yaşam hakkı’ ilkesinin sürekliliğini sağlayarak, her canlının bu temel hakkını savunmanın, korumanın da bizlerin görevi olduğunu biliyoruz. Cumhuriyet’in kazanımlarının anısını 100. Yıl Ormanı’nda yaşatarak, bu büyük sorumluluğun bir parçası olduğumuzu yeniden vurgulamak istiyoruz. Afet biçiminde yaşanan doğa olaylarının başlıca nedenleri arasında, artık inkâr edilemez bir boyuta ulaşan iklim krizi var. Ancak bunların afete dönüşmesinin tek suçlusunun iklim krizi olmadığı, bilimsel verilerle ortada. Orman varlığımızın acilen büyümesi, gelecek kuşaklara aktarılması çok önemli. ” dedi.

ÇEKÜL 7 Ağaç Ormanları’nın Balıkesir, İvrindi’deki sahasında başlayacak dikim çalışmaları, Anadolu’nun farklı bölgelerindeki dikim sahalarında yıl boyunca devam edecek.

100. YIL ORMANI HAKKINDA

KAMPANYAYA KİMLER KATILABİLİR?

Kendini doğadan sorumlu hisseden tüm bireyler, kurumlar ve şirketler.

NE KADAR SÜRECEK?

Kampanya 31 Aralık 2023 tarihine kadar devam edecek.

FİDANLAR NEREYE DİKİLECEK?

100. Yıl Ormanı, ÇEKÜL 7 Ağaç Ormanları’nın güncel ağaçlandırma sahası olan Balıkesir, İvrindi ile başlayacak. Yeni sahalar eklendikçe kampanya sayfasında paylaşılacak. 

KAMPANAYA NASIL KATILABİLİRİZ?

100. Yıl Ormanı için özel oluşturulan www.yuzuncuyilormani.org adresinden kampanyaya katılabilirsiniz.

ÇEKÜL Dükkân adresinden yıl boyunca dikilen fidanlar da 100. Yıl Ormanı kampanyasına aktarılacak.

ORMAN yazıp 9290’a SMS* göndererek “100. Yıl Ormanı” kampanyasına katılabilirsiniz.

Ayrıca (0212) 249 64 64 numaralı telefondan ve [email protected]  adresinden ÇEKÜL Vakfı’na ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

FİDAN SERTİFİKASI OLACAK MI?

Evet. Fidan sertifikaları, kampanyaya katılan herkesle, e-posta yoluyla paylaşılacak.

 

*Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone hatlarından yolladığınız her SMS için 1 fidan bağışı yapmış olursunuz. 55 TL’lik bağışla birlikte 1 SMS ücreti tahsil edilir.