Ana içeriğe atla

ÇEKÜL VAKFI MEANDROS İLETİŞİM OFİSİ AÇILDI

28.07.2008

Büyük Menderes Deltası’nda ortak geçmişi ve ortak kaderi paylaşmış kentlerin, organik ve kültürel birlikteliğini öne çıkaran bir bölge stratejisi olarak Kasım 2007 tarihinde gündeme gelen “Uygarlıklar Deltası Meandros” projesi Didim, Söke ve Güllübahçe Belediyelerinin, STK’ların, üniversitelerin, Meandros Dergisi’nin ve ÇEKÜL Vakfı’nın desteğiyle çalışmalarına devam ediyor.

Proje kapsamında 27 Haziran’da başlayan “Festival Meandros”un son haftasında ÇEKÜL – MEANDROS Evi’nin açılışı yapıldı. Güllübahçe Belediyesi’nin projeye tahsis ettiği bina, Meandros gönüllüsü Mimar Mine Şavkay tarafından projelendirildi. Binanın tadilatı ve dış cephe düzenlemesiyse sponsorların desteğiyle  yapıldı. “ÇEKÜL Vakfı Meandros İletişim Merkezi” olarak hizmet verecek olan “MEANDROS EVİ”nde, bölgeye ve projeye ilişkin bilgi-belgelerin ortak bir merkezde toplanması sağlanacak.

 

 

25 Temmuz Cuma günü yapılan “Meandros Evi” açılışına Güllübahçe Belediye Başkanı Yılmaz Salbaş, Aydın Valisi Mustafa Malay, Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Didim Kaymakamı Ali Katırcı, Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Söke Kaymakamı Celil Ateşoğlu, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve projeye destek veren sanatçılarla yöre halkı katıldı. 

Güllübahçe Belediye Başkanı Yılmaz Salbaş’ın hoş geldiniz konuşmasının ardından söz alan Prof. Dr. Metin Sözen,  Meandros Projesi’nin Türkiye’nin bütün coğrafyalarında “odaklanmaya” yol gösterecek bir proje olduğunu belirterek sözlerine başladı. Sözen, “Bu coğrafyayı coğrafya yapan ‘su’dur. Anadolu’nun uygarlıklar tarihini doğru yazmak istiyorsak suları takip etmemiz gerekir. Su gibi berrak ve açık düşünerek bilimsel yöntemleri ve deneyimlerimizi kullanarak dayanışma odaklarımızı çoğaltmamız gerekir. Kelkit suyu için önce sivil bir platform oluşturduk. Ardından havzadaki beş ilin valisi ve 16 belediye ile bir araya gelerek Kelkit Havza Birliği’ni kurduk. Birliği, doğa, kültür ve tarih havzası olarak dayanışmaya dayalı bir kuruluş haline getirdik. Depremsellikten, toprak etüdüne, doğal çevreden, kültürel varlıklarına kadar bir envanter çalışması yaptık. Şimdi ise havzalar platformuna doğru gidiyoruz. Böylece havzası olan belediyeler bir araya gelerek, coğrafyalarını diri tutma hedeflerini paylaşacak. Bu toprakları beraberce güzel ve aydınlık gelecekler için kalıcı kılacağız,” dedi. Aydın Valisi Mustafa Malay da açılışta bir konuşma yaparak Meandros Projesi’nin önemine dikkat çekti ve tüm kesimlerin Büyük Menderes Havzası için dayanışma içinde çalışmaları gerektiğini vurguladı.     

Büyük Menderes Nehri’nin denize döküldüğü yerde gelişen ve şekillenen 3000 yıllık ortak kültürel geçmişi referans alan, binlerce yıllık kültürel ve sanatsal mirası sahiplenen kültür ve doğa temalı bölgesel bir ekoturizm stratejisi olan Uygarlıklar Deltası Meandros, aynı zamanda ÇEKÜL Vakfı’nın havza boyutunda koruma ve  yönetim modelinin de bölgesel bir uygulaması.

Kendi çağları içinde hepsi stratejik öneme sahip olan antik kentler Milet, Didyma, Priene, Menderes Magnesia’sı, Myus, Herakleia ile yerel kültürü tüm renkleri ve zenginliğiyle yaşatan  Leylek Dostu Avşar Köyü, Kuş Cenneti Serçin Köyü, binlerce yıldır zeytin kültürünü yaşatan Aslan Yaylası, Ege’ye özgü taş evleri ile Akköy ve Doğanbey, doğal güzellikleri, zengin bitki ve hayvan türleriyle  Bafa Gölü ve Dilek Yarımadası’nda, bölgenin tüm bu değerlerini korumak ve yaşatmak için proje kapsamında çok yönlü çalışmalar yürütülüyor.

Uygarlıklar Deltası Meandros projesi kapsamında bu yıl ilki gerçekleştirilen “Festival Meandros”ta, uluslararası taş heykel sempozyumu, antik tiyatrolarda klasik müzik konserleri, kültür ve doğa gezileri, köy şenlikleri, yerel mutfak atölyesi ve çocuk atölyeleri gibi çeşitli ekinlikler yapıldı.

 2009'daki festivalin daha kapsamlı yapılması planlanıyor.

 

Festival kapsamında yapılan heykellerden bir örnek

 

Didim Apollon Tapınağı

Tüm Haberler