Ana içeriğe atla

ÇEKÜL-MEANDROS EVİNDE HAVZA TOPLANTISI

26.08.2008

Didim-Güllübahçe son aylarda oldukça hareketli günler geçiriyor. Meandros Projesi ve festivalin ardından,  ÇEKÜL – Meandros Evi’nde başlayan arama toplantıları da kente ayrı bir hareketlilik kazandırdı. Sivil hareketin güçlenerek ortaklık kurmasını ve yörenin sorunlarının tespit edilerek çözüm üretilmesini sağlayacak toplantılardan sonuncusuysa 22 Ağustos Cuma günü yapıldı. Küçük Menderes Havzası Koordinatörü ve ÇEKÜL Vakfı Batı Anadolu Koordinatörü  Emin Başaranbilek’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, havza boyutunda yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi verildi. Küçük Menderes Havzası’nda yapılanlar çalışmaların, kardeş havza olan Büyük Menderes Havzası’nda da yapılabilmesi için çıkış yolları arandı.  Emin Başaranbilek ayrıca Birgi’nin kentsel dokusundaki gelişim ve değişimi sürecini dialar eşliğinde anlatarak, koruma çalışmalarının önemine dikkat çekti.

Toplantıya, Didim Mimarlar Odası temsilcileri, Meandros gönüllüleri, Kuşadası, Söke ve Didim’den mimarlarla, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

ÇEKÜL Vakfı’nın bölgede yaptığı çalışmalar doğrultusunda ve Meandros Projesi kapsamında yapılması planlanan projeler konusunda ayrıca bilgilerin verildiği toplantıda, Emin Başaranbilek deneyimlerini aktararak önerilerde bulundu.

Bölgedeki STK’ların da desteğini alarak iki kardeş  havza arasındaki bilgi ve deneyim paylaşımının devam etmesi için yeni projelerin hayata geçirilmesi planlanıyor.

 

Tüm Haberler