Ana içeriğe atla
ÇEKÜL Kültür Elçileri:  Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı Tamamlandı

ÇEKÜL Kültür Elçileri: Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı Tamamlandı

14.06.2024

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle başlatılan ÇEKÜL Kültür Elçileri: Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı başarıyla tamamlandı. Program kapsamında, Edremit ilçesindeki 16 farklı okuldan 23 öğretmene ve 634 öğrenciye ulaşıldı. Doğa, kültür ve insan arasındaki vazgeçilmez ilişki birlikte keşfedildi.

 

Balıkesir'in Zengin Mirası Keşfedildi

21-22 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen öğretmen eğitimlerinin ardından programa katılan 27 öğretmen, Kentimin Öyküsü Kılavuzunu öğrencileriyle uygulamaya başladı. Toplam 20 etkinlikten oluşan kılavuz, sınıf içinde ve kentin farklı yerlerinde uygulandı. Örneğin, birçok sınıf Antandros Antik Kentini ziyaret ederek “Eskinin Bilimi Arkeoloji” etkinliğini gerçekleştirdi. “Motiflerdeki Doğa” etkinliğiyle öğrenciler, bölgedeki canlıları ve bu canlıların kültür üzerindeki etkilerini keşfetti. “Geçmişten Öğreniyorum” etkinliğiyle miras, bellek ve müze kavramlarını öğrendi. “Geleneksel Konutlar” etkinliği ise öğrencilerin yerel mimariyi keşfetmesini sağladı.

12 Haziran'da gerçekleştirilen program kapanış etkinliği, IDA Madra Jeoparkı Müzesinde yapıldı. Etkinliğe Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü Derya Solak, ÇEKÜL Vakfı Genel Sekreteri Ilgın Sözen ve ÇEKÜL Bilgi Ağacı Eğitim Uzmanı Pınar Ayöz Saydam katıldı. 24 öğretmene ve öğrencilere katılım sertifikaları takdim edildi.

ÇEKÜL Vakfı Genel Sekreteri Ilgın Sözen, programın öğrenciler üzerindeki etkilerini vurgulayarak, "Öğrencilerimiz Balıkesir'i doğası ve tarihiyle etkileşim içinde, geçmişten bugüne yaşamaya devam eden mirası farklı yönleriyle keşfetti" dedi. Öğretmenler, programın öğrencilere sağladığı faydaları dile getirerek, yeni sınıflarıyla programı uygulamaya devam etmek istediklerini belirtti. Sertifika töreninin ardından katılımcılar, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Eğitim Merkezini ziyaret etti ve yerel tarım ürünleri hakkında bilgi aldı.

Başarıyla tamamlanan ÇEKÜL Kültür Elçileri: Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programının, önümüzdeki dönemlerde Balıkesir'in farklı ilçelerindeki öğretmen ve öğrencilerle buluşması planlanıyor.

Tüm Haberler