Ana içeriğe atla
ÇEKÜL Kentler Çocuklarındır: Gaziantep Eğitim Programı Başarıyla Tamamlandı

ÇEKÜL Kentler Çocuklarındır: Gaziantep Eğitim Programı Başarıyla Tamamlandı

13.06.2024

ÇEKÜL Bilgi Ağacı uzmanları tarafından hazırlanan “Kentler Çocuklarındır Eğitim Programı”, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle

2023-2024 eğitim öğretim yılında uygulandı. Program kapsamında Gaziantep'teki çocuklar keşfederek öğrendi ve kültürel miras bilinciyle buluştu. 

Geçmişten geleceğe

ÇEKÜL Vakfı tarafından 2003 yılında başlatılan ve uzun yıllar devam eden “ÇEKÜL Kentler Çocuklarındır Eğitim Programı”, Nisan 2023’te ÇEKÜL Bilgi Ağacı uzmanları tarafından güncellenerek kurgulandı. 

Programın amacı, dezavantajlı bölgelerdeki çocuklarla kentteki eğitim gönüllülerini biraraya getirerek, çocukların güven duygularını güçlendirmek, keşfederek öğrenmelerini sağlamak; yaşadıkları kentin doğal ve kültürel miras değerleri hakkında onları bilinçlendirmek. İmece kültürünün destekleyici ve birleştirici gücünü kullanarak, Gaziantep’teki çocuklara ulaşmada kolaylaştırıcı bir rol üstlenen program, doğa-kültür-insan ekseninde köprü kurmayı başarıyla sürdürüyor.

Bu yıl, Emine Mustafa Humanızlı İlkokulu ve Yenice İlkokulundan toplam 204 öğrenci ve 7 öğretmen, Gaziantep ÇEKÜL Eğitim Gönüllülerinin desteğiyle programa katıldı. Program, başladığı ilk günden itibaren bin 335 öğrenciyle buluştu.

Sertifikalar takdim edildi

28 Mayıs 2024 tarihinde Yenice İlkokulunda ve 11 Haziran 2024'te Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen sertifika törenleriyle öğrenci ve eğitmenlere sertifikaları takdim edildi. 11 Haziran'daki törene Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, ÇEKÜL Gaziantep Temsilcisi Zafer Okuducu, Gaziantep ÇEKÜL Eğitim Gönüllüleri ve Gaziantep Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi çalışanları katıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bizi biz yapan değerleri, kentlerin nasıl çocukların olacağını, eğlenerek öğrenmeyi sağlayan bir çalışma oldu.”

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ise emeği geçenlere teşekkür ederek, programın önemine vurgu yaptı; programın gelecek eğitim öğretim yılında da Gaziantepli öğrenci ve öğretmenlerle buluşmaya devam edeceğini belirtti.

ÇEKÜL Kentler Çocuklarındır: Gaziantep Eğitim Programı, çocukların eğitimine ve kültürel miras bilincine büyük katkı sağlayarak, Gaziantep'teki eğitim gönüllülerinin, kurumlarının desteğiyle başarıyla devam ediyor. Programın yeni eğitim öğretim yılında da Gaziantepli öğrenci ve öğretmenlerle buluşması planlanıyor.

 

Fotoğraf: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi.

Tüm Haberler