Çekül Gençlik Birimi Yenice Ormanları’na Doğa Yürüyüşü Düzenledi | ÇEKÜL

Çekül Gençlik Birimi Yenice Ormanları’na Doğa Yürüyüşü Düzenledi

12.01.2010

ÇEKÜL Vakfı Gençlik Birimi,  Karabük Valiliği tarafından yürüyüş parkurlarının oluşturulduğu, Türkiye’nin önemli habitatlarından Yenice Ormanları’na doğa yürüyüşü düzenledi.

On altı tünel ve Filyos çayını geçerek ulaşılan Yenice Ormanları, otuzdan fazla ağaç türü, otsu bitkileri, şifalı bitkileri ve hayvan türleri ile Avrupa ormanlarının acil korunması gereken ve dokuzu Türkiye’de olan 100 sıcak noktasından biri. 

Kültür ve doğanın iç içe geçtiği yeni projeler üretmeye ortam hazırlayarak işbirliği içinde çalışmalar yürütmek amacıyla bir araya gelen gençlerden oluşan ÇEKÜL Gençlik Birimi, 2010 yılının ilk etkinliğinde, Türkiye ve Dünya için önemli olan bu doğal alanda dört saatlik bir yürüyüş gerçekleştirdi. Aslandibi - Yazıköy güzergâhının takip edildiği 12 km’lik yürüyüşte, Rehber Ersin Demirel ve Orman İşletmesi Endüstri Mühendisi Ahmet Şükrü Erbil Gençlik Birimi’ne eşlik etti. 

Karabük Valisi Nurullah Çakır ve Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan tarafından desteklenen doğa yürüyüşünün ardından,  Safranbolu’da Hıdırlık Tepesi, Bulak Mağarası, Kent Tarihi Müzesi, Cinci Han ve Arasta Çarşısı gezildi.