Ana içeriğe atla

Çekül Gençlik Belgesel Film Günleri Başladı

01.03.2010

Farkında olmadığımız kültürel değerlerimizi tanımak, onlara sahip çıkmak, bu değerleri korumak ve yaşatmak amacıyla yola çıkan ÇEKÜL Gençlik, Belgesel Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği işbirliğiyle her ay bir belgesel film gösterimi düzenleyecek. 

ÇEKÜL Gençlik, ismini daha çok Hasankeyf ve petrol ile duyduğumuz Güneydoğu kenti Batman’ın farklı bir yönünü “Kara Altından Altın Mikrofona” isimli belgesel film ile keşfe çıktı. Yönetmenliğini Metin Avdaç’ın yaptığı belgesel film, 26 Şubat Cuma günü ÇEKÜL Evi’nde gençlerle buluştu. Katılımcılar gösterimin ardından, Batman’ın dünü-bugünü ve filme konu olan TPAO Batman Orkestrası hakkında yönetmen ile sohbet etme imkânı buldu.

Film hakkında kısa bilgi;
1940 yılında, Raman Dağı'nda petrolün bulunmasının ardından TPAO, İluh Köyü’nde bölgenin ilk rafinerisini kurar. Devlet dışarıdan gelen personelin burada sıkılmaması için bölgeye yatırım yapar ve İluh, kısa bir süre içerisinde gelişip Batman adını alır. Bu gelişmeler çerçevesinde TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) 1963 yılında Batman Orkestrası’nı kurar. Batman Orkestrası, 60’larda Hürriyet’in düzenlediği yarışmalara katılır ve 1968 yılında Altın Mikrofonu kazanır. “Kara Altından Altın Mikrofona”, orkestranın bu ödülü kazanmasının hikâyesi üzerinden Türkiye’nin o dönemki sosyal, kültürel ve politik atmosferine ışık tutuyor.

Tüm Haberler